Syn.: Embothrium wickhamii W. Hill et F. Muell., Oreocallis wickhamii (W. Hill et F. Muell.) Sleumer
Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Alloxylon wickhamii
Rozšíření: Endemit svazového státu Queensland v severovýchodní Austrálii. Pěstován je i jinde v tropech.
Ekologie: V původním areálu roste v tropických deštných lesích jako dřevina hlavní úrovně, převážně v porostech ve vyšších nadmořských výškách. Vystupuje až do nadmořské výšky 1250 m. Opylování zajišťují ptáci.
Popis: Stálezelený strom s přímým kmenem, dorůstá výšky až 30 m; borka je šedá, letorosty jsou lysé. Listy jsou monofaciální, střídavé, obkopinaté, 5–17 cm dlouhé a 1–3,5 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu tupé. Květy tvoří koncové chocholíky, v nichž jsou jednotlivé květy shloučeny do menších svazečků; listeny jsou čárkovité, asi 5 mm dlouhé; okvětí je trubkovitě srostlé ze 4 lístků, 2–3 cm dlouhé, na jedné straně hluboce rozeklané, růžové až červené, lysé; jediná tyčinka je zevnitř přirostlá k okvětí; pestík je volný, tvoří jej dlouhá čnělka s vyčnívající paličkovitou bliznou. Plodem je měchýřek 5,5–12 cm dlouhý, obsahuje 4–7 cm dlouhá křídlatá semena.
Využití: Pozoruhodně kvetoucí strom, využívá se k okrasným výsadbám. Dřevo se zajímavou texturou je vhodné k využití v nábytkářství.
Alloxylon wickhamii
Alloxylon wickhamii
Alloxylon wickhamii
Alloxylon wickhamii
Alloxylon wickhamii
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 8. 11. 2013 (Etiopie, masiv Abuna Yosef, klášter Geneta Maryam).