ALNUS ACUMINATA Kunth – olše / jelša

Syn.: Alnus ferruginea var. aliso Lorentz et Hieron., Alnus jorullensis var. acuminata (Kunth) Kuntze
Čeleď: Betulaceae S. F. Gray – břízovité

Alnus acuminata

Rozšíření: Druh s rozsáhlým areálem ve Střední a Jižní Americe od severního Mexika až po severní Argentinu, v andském řetězci zasahuje i do Venezuely.

Ekologie: Podél potoků, na vlhkých horských svazích, v horských křovinách a v mlžných lesích, také v sukcesních porostech na disturbovaných místech a v lemech pastvin; často spolu s duby, borovicemi a jedlemi. V rozpětí nadmořských výšek 1100–3500 m.

Alnus acuminata

Popis: Jednodomý opadavý strom vysoký 6–15(–20) m, často s více kmeny, borka je šedá nebo šedohnědá, rozpraskaná do šupin. Listy jsou střídavé, řapíkaté, široce vejčité, (3,5–)5,5–21 cm dlouhé a (2–)3–11 cm široké, na líci lysé, na rubu často na žilkách chlupaté a žláznaté, na bázi klínovité až zaokrouhlené, na okraji dvakrát pilovité, na vrcholu zašpičatělé; šupiny na bázi jsou 4–8 mm dlouhé. Samčí jehnědy vyrůstají po 2–6, jsou 3–18 cm dlouhé; za každou šupinou jsou 3 květy; okvětní lístky 4; tyčinky 4. Samičí květenství jsou stopkaté šištice, zpravidla po 2–6; za každou šupinou jsou 2 květy; gyneceum tvoří 2 srostlé plodolisty. Plodenství je zdřevnatělá vejcovitá až válcovitá šištice 1,2–4 cm dlouhá a 0,4–1,5 cm široká; nažky jsou zploštělé, úzce křídlaté.

Alnus acuminata
Alnus acuminata
Alnus acuminata
Alnus acuminata
Alnus acuminata

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 1. 3. 2009 (Kostarika, San Isidro de El General, podél silnice Interamericana u osady División), Jindřiška Vančurová, dne 7. 1. 2016 (Venezuela, Sierra Nevada de Mérida).