Syn.: Aloe mitriformis subsp. comptonii (Reynolds) Zonn.
Čeleď: Asphodelaceae Juss. – kopíčkovité
Aloe comptonii
Rozšíření: Pochází z Jihoafrické republiky z provincií Western a Eastern Cape, vyskytuje se v prostoru mezi městečky Montagu a Uitenhage.
Ekologie: Roste na písčitých i jílovitých půdách a někdy i ve skalních štěrbinách, v nadmořských výškách 400–1500 m. Bývá součástí suchých typů formace fynbos, ale roste též spolu se sukulenty v xerofilnější vegetaci karoo i v travnatých „nekapských“ porostech v oblastech s letními dešti.
Popis: Většinou přímé byliny vysoké 0,3–1 m, řidčeji růžice visí ze skalní spáry a mají obloukovitě vzpřímenou lodyhu až 2 m dlouhou; jen staré rostliny někdy mohou mít poléhavý stonek. Listů bývá obvykle více než 20, často mají spirální uspořádání, jsou 12–30 cm dlouhé a 5–15 cm široké, sivozelené nebo sytě zelené, bez světlých skvrnek, téměř celokrajné, jen s tečkovitými světlými zoubky. Květenství tvoří (2–)3–5(–8) větví, je 40–60 cm dlouhé, husté, kulovité nebo krátce kuželovité; listeny jsou 7–10 mm dlouhé; květy jsou dlouze stopkaté, trubkovité, 2,5–4,5 cm dlouhé, korálově až šarlatově červené, okvětní lístky jsou až k bázi volné; tyčinky jsou poněkud vyniklé; blizna kratičce vyčnívá. Plod je elipsoidní, 2,4–2,8 cm dlouhý.
Poznámka: Součást proměnlivého, taxonomicky velmi obtížného okruhu z příbuzenstva druhu Aloe perfoliata. Zdá se, že rostliny z východní části areálu této skupiny, označované jako A. comptonii, jsou spíše přímé a mají květenství spíše kuželovité. K tomuto typu se vztahují rostliny na našich fotografiích. Naproti tomu na západě areálu v oblastech při Atlantiku se vyskytují typy často s plazivými stonky a velmi krátkým, kulovitým květenstvím; k těm se vztahuje jméno Aloe perfoliata. Tyto znaky však podléhají vnitropopulační proměnlivosti a mají do jisté míry kvantitativní charakter. Mezi současnými badateli dosud nepanuje na význam morfologických rozdílů jednotný názor.
Aloe comptonii
Aloe comptonii
Aloe comptonii
Aloe comptonii
Aloe comptonii
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 21. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Prince Albert, cestou na Swartberg Pass).