ALOE MACULATA All. – aloes

Syn.: Aloe perfoliata var. saponaria Aiton, Aloe saponaria (Aiton) Haw.
Čeleď: Asphodelaceae – kopíčkovité

Aloe maculata

Rozšíření: Druh jižní Afriky, vyskytuje se v oblasti od jihoafrického Kapska (od Kapského poloostrova na východ) přes provincii KwaZulu-Natal až po Mpumalangu, zasahuje i do Lesotha a izolovaně se objevuje patrně i v Zimbabwe. Pěstuje se jako okrasná rostlina také v mnoha dalších subtropických oblastech světa, místy i zplaňuje. Sekundární výskyt byl zaznamenán například v Portugalsku, Španělsku a jihovýchodní Francii, v jihovýchodní i jihozápadní Austrálii, na Novém Zélandu, na ostrově Norfolk i na Ostrově lorda Howea, byl vysazen taktéž v americké Kalifornii a ve Střední Americe.

Ekologie: Roste na travnatých a křovinatých kamenitých svazích, často v pobřežních oblastech, ale stoupá i do vyšších poloh Dračích hor. Druhotně obsazuje ruderální stanoviště, xerofilní křoviny i pobřežní útesy.

Aloe maculata

Popis: Poměrně variabilní sukulentní rostlina, bezlodyžná, někdy však i s krátkým přímým kmínkem. Listy vyrůstají po 12–20 v husté růžici, jsou široce kopinaté až vejčité, 15–30 cm dlouhé a 5–12 cm široké, dužnaté, tmavě zelené až šedozelené, někdy i nachově naběhlé, s četnými bílými podlouhlými skvrnkami v nepravidelných příčných pásech, po okraji s hnědými zuby, které jsou 3–5 mm dlouhé. Stvol je přímý, jednoduchý nebo větvený, 40–100 cm dlouhý, květenství je terminální, hroznovité, poměrně ploché, 10–12 cm dlouhé a 12–16 cm široké; květní stopky jsou až 45 mm dlouhé; květy jsou trubkovité, červené, oranžové nebo žluté, nejprve vzpřímené, později nicí, 35–45 mm dlouhé. Plodem je tobolka, 25–40 mm dlouhá.

Ohrožení a ochrana: Druh podléhá ochraně mezinárodní obchodní úmluvy CITES.

Využití: Oblíbená zahradní rostlina subtropického pásma, široce pěstovaná jak ve své jihoafrické domovině, tak v zemích zámořských. Snadno se kříží s dalšími druhy rodu, především s Aloe striata.

Aloe maculata
Aloe maculata
Aloe maculata

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 21. 4. 2017 (Portugalsko, Algarve, Praia de Odeceixe Mar a Caldas de Monchique).