Syn.: Aloe disticha var. plicatilis L., Aloe flabelliformis Salisb., nom. illeg., Aloe lingua Thunb., Aloe linguiformis L. f., nom. illeg., Aloe tripetala Medik., Kumara disticha Medik., Rhipidodendrum distichum (Medik.) Willd., Rhipidodendrum plicatile (L.) Haw.
Čeleď: Asphodelaceae Juss. – kopíčkovité
Aloe plicatilis
Rozšíření: Malý areál se rozkládá v provincii Western Cape v Jihoafrické republice mezi městečkem Franschoek a průsmykem Elandskloof.
Ekologie: Stanovištěm jsou prudké svahy na kyselých pískovcích s propustnými, písčitými půdami, porostlé formací fynbos, závislé na mediteránním klimatu s bohatými zimními srážkami a letním suchem. Lokality leží v nadmořských výškách 150–670 m. Kvete brzy na jaře.
Aloe plicatilis
Popis: Stromek dorůstající výšky 3–5 m; kmínek je vidličnatě větvený. Na konci větví jsou dvouřadě uspořádané, asi 30 cm dlouhé a 4 cm široké, tmavozelené nebo šedozelené listy, celokrajné nebo pod vrcholem na okraji s drobnými zoubky. Květenství je vždy jednoduché, hroznovité, tvořené asi 30 květy; květy jsou trubkovité, asi 5 cm dlouhé, šarlatově červené.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu květeny Jihoafrické republiky (2009) je druh zařazen mezi taxony vyžadující pozornost (LC – least concern).
Poznámka: Borka z kmínků a větví je loupána damany (Procavia capensis), kteří tímto způsobem zřejmě získávají z rostliny dostatek vody v suchých periodách.
Aloe plicatilisAloe plicatilis
Aloe plicatilis
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 13. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Hermanus, rezervace Fernkloof, rostliny z kultury).