Syn.: Guillainia purpurata Vieill., Languas purpurata (Vieill.) Kaneh.
Česká jména: galgan (Presl 1846), galgán (Mareček 1994)
Čeleď: Zingiberaceae Lindl. – zázvorovité
Alpinia purpurata

Alpinia purpurata

Rozšíření: Původním je tento druh zřejmě na Papui-Nové Guinei, dále na Šalamounových ostrovech, Vanuatu a Nové Kaledonii. Pěstuje se jako okrasná trvalka v řadě tropických oblastí světa, často zde i zplaňuje (např. Tichomoří, Střední Amerika, Antily), v některých zemích je dokonce invazní (Havajské ostrovy, Samoa, Fidži, Tonga, Palau).
Ekologie: Na přírodních stanovištích roste na okrajích mangrovníkových porostů, podél lesních cest a vodních toků, obvykle v nadmořské výšce do 500 m.
Popis: Vytrvalá bylina, 1,5–4 m vysoká, lodyha vystoupavá až přímá, listy krátce řapíkaté až přisedlé, kopinaté až vejčité, celokrajné, až 80 cm dlouhé. Květenstvím je 15–35 cm dlouhý klas s velmi výraznými červenými listeny, samotné bílé květy vyrůstají v úžlabí listenů a jsou nenápadné, drobné. Plodem je kulovitá bobule.
Poznámka: Červené listeny vytrvávají na rostlině skoro celý rok, jsou značně dekorativní, rostlina se proto často používá ke květinové výzdobě. Květy samotné dlouhého trvání nemají. V kultuře se objevuje řada kultivarů s listeny různých barev.
Alpinia purpurataAlpinia purpurata
Alpinia purpurata
Fotografoval Jiří Nevěřil v říjnu 2005 (Oceánie, Samoa, ostrov Upolu).