Syn.: Alstonia acuminata Miq., Alstonia batino Blanco, Alstonia brassii Monach., Alstonia glabriflora Markgr., Alstonia macrophylla var. acuminata (Miq.) Monach., Alstonia macrophylla var. glabra A. DC., Alstonia macrophylla var. mollis Merr., Alstonia oblongifolia Merr., Alstonia pangkorensis King et Gamble, Alstonia paucinervia Merr., Alstonia subsessilis Miq.
Česká jména: volnoš (Presl 1846)
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité

Alstonia macrophylla

Rozšíření: Pochází z tropů jihovýchodní Asie, kde roste od Thajska, Malajsie, Kambodže a Vietnamu do jižní Číny, a dále v Indonésii. V jiných zemích se pěstuje a místy zplaňuje; nepůvodní je zřejmě i v Indii a na Srí Lance, vysazené rostliny jsou k vidění např. na Seychelských ostrovech a na mnoha ostrovech v Oceánii.

Ekologie: Vyskytuje se v lesích a křovinách v nižších nadmořských výškách, vystupuje až do 500 m n. m. Často provází lesní okraje, disturbované plochy, okraje skalnatých míst, v prostředí tropického klimatu a vysokých ročních úhrnů srážek.

Alstonia macrophylla

Popis: Strom až 30 m vysoký, s oddálenými přesleny větví. Listy vyrůstají nejčastěji v přeslenech po trojicích, řidčeji ve čtveřicích, jsou krátce řapíkaté, obvejčité, 10–30(–50) cm dlouhé a 5–12 cm široké, na vrcholu zašpičatělé, kožovité, na líci lysé, na rubu alespoň v mládí hustě plstnaté. Květy tvoří krátké vrcholíky na koncích větví, jsou poměrně drobné. Kalich je miskovitě srostlý, s kratičkými cípy, koruna je bílá, řepicovitá, s 0,5–0,8 cm dlouhou trubkou a 5–6 ploše rozloženými, na svrchní straně krátce brvitými, pravotočivými cípy, které připomínající větrníček; tyčinek je 5, semeník srůstá ze 2 plodolistů a tvoří svrchní, nedokonale srostlý semeník. Plodem je dvojice měchýřků, které jsou za zralosti nicí, čárkovité, 20–40 cm dlouhé a pouze 3–5 mm široké.

Využití: Rostlina se využívá jako léčivka (mimo jiné se jí v lidovém léčitelství zastavuje krev), místy je vysazována jako rychle rostoucí meliorační dřevina na místech ohrožených erozí.

Alstonia macrophyllaAlstonia macrophylla
Alstonia macrophylla
Alstonia macrophylla
Alstonia macrophylla

Fotografováno dne 5. 2. 2011 (Seychely, ostrov Mahé, NP Morne Seychellois, Danzilles).