Syn.: Alstonia cochinchensis Pierre ex Pit., Alstonia cuneata Wall. ex G. Don
Česká jména: volnoš (Presl 1846)
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité

Alstonia spatulata

Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie, vyskytuje se v oblasti od Indočíny přes Thajsko a Indonésii až po Papuu-Novou Guineu.

Ekologie: Roste roztroušeně v pobřežních křovinách, jak v primárních, tak v sekundárních deštných lesích a sladkovodních bažinách, na jílovitých, těžkých, ale naopak i v písčitých, často zaplavovaných půdách. Zřídka vystupuje do nadmořské výšky nad 300 m. Velmi vonné květy jsou opylovány hmyzem. Tento strom vyhledávají také housenky můry Parotis marginata, pro které je spolu s druhem Gardenia jasminoides jediným vhodným hostitelem.

Popis: Malý až středně vysoký strom, až 25(–30) m vysoký. Kmen je zprvu válcovitý, borka hladká, později rozpraskaná a odlupuje se ve vločkách. Starší stromy jsou u základny nepravidelně rozšířené, vnější vrstva borky je šedavá, vnitřní vrstva pak bledě žlutá, ronící bílý latex. Krátce řapíkaté listy vyrůstají v přeslenech po 3–4(–5), čepel je kopisťovitá až obvejčitá, 3–12 cm dlouhá a 1,8–4,8 cm široká, na bázi klínovitá, celokrajná, na vrcholu zaokrouhlená, s 20–40 páry sekundárních žilek, které jsou téměř kolmé na žilku hlavní (podobná Alstonia pneumatophora má žilek jen 18–30). Květenství je řídké, je složeno ze 3–6 vonných, bílých či krémově zbarvených květů. Květní stopky jsou 4–9 mm dlouhé, kalich je lysý, koruna bílá, zvenčí také lysá, někdy na okraji brvitá. Plody dosahují délky až 20 cm, obsahují velmi mnoho drobných semen se dvěma chomáčky chlupů, díky kterým se mohou přenášet na větší vzdálenosti.

Využití: Latex se využívá v lidové medicíně (naředěný) pro ošetření nehojících se vředů i dalších kožních chorob. Údajně pomáhá i při cukrovce. Výtažek z rozemleté kůry se používá na hubení střevních parazitů, které skutečně většinou zahubí, v současné době však jsou k dispozici podstatně bezpečnější léky.
Dřevo, nazývané siamská balza (zřejmě podle jinak zcela nepříbuzného středo- a jihoamerického monotypického rodu Ochroma), se používá k výrobě přileb, plovacích vest, sedaček do raftů a dalších předmětů, kde nahrazuje korek. Z latexu se vyrábějí žvýkačky. Vonné květy se suší a používají do věnců a suchých vazeb.

Alstonia spatulataAlstonia spatulata
Alstonia spatulata

Fotografováno v lednu 2013 (Thajsko, Pattaya, Nong Nooch Tropical Botanical Garden).