Botanická zahrada v Mnichově byla založena v letech 1804–14 podle plánů krajinářského architekta F. L. von Sckella, a to jako park v blízkosti muzejního areálu (pinakotéky).
Alter Botanischer Garten - Mnichov

Alter Botanischer Garten - Mnichov

V roce 1812 byl podle projektu Emanuela Josepha d’Herigoyena postaven klasicistní vstupní portál směrem k pinakotékám, v roce 1854 byl na severní straně parku vybudován Skleněný palác pro mezinárodní průmyslovou výstavu. Tento výstavní prostor byl bohužel v roce 1931 zničen požárem.
Pro účely botanické zahrady přestal stísněný prostor ve městě vyhovovat, proto po roce 1914 vznikla nová botanická zahrada u zámeckého parku v Nymphenburgu, kde měla více prostoru.
Stará botanická zahrada byla proto v roce 1937 podle návrhu P. L. Troosta, architekta O. Biebera a stavitele J. Wackerla přeměněna v park.
Dříve uprostřed, dnes na okraji parku u frekventované komunikace zůstala zachována Neptunova kašna.
Původní kavárna v historickém stylu dnes slouží spíš jako restaurace a pivnice.
Z dřívější botanické zahrady zde zůstaly staré exotické dřeviny, jsou však dosazovány i nové.
Alter Botanischer Garten - Mnichov
Kromě šácholanů a vilínů zde rostou například i javor stříbrný (Acer saccharinum), kaštanovník jedlý (Castanea sativa), davidie listenová (Davidia involucrata), jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba), nahovětvec dvoudomý (Gymnocladus dioicus), liliovník tulipánokvětý (Liriodendron tulipifera), metasekvoje čínská (Metasequoia glyptostroboides), lapina jasanolistá (Pterocarya pterocarpa).
Alter Botanischer Garten - Mnichov
Fotografováno v červnu 2010.