ALTERNANTHERA ELONGATA (Willd.) Schinz – plevuňka

Syn.: Achyranthes elongata (Willd.) Standl., Alternanthera elongata f. major Suess., Alternanthera elongata f. minor Suess., Alternanthera elongata var. nigriceps (Moq.) Suess., Gomphrena elongata Willd. ex Schult., Telanthera elongata (Willd. ex Roem. et Schult.) Moq.
Česká jména: plevuňka (Skalická et al. 2012)
Čeleď: Amaranthaceae – laskavcovité

Alternanthera elongata

Rozšíření: Andský druh, areál se táhne od jihokolumbijského departamentu Nariño přes Ekvádor až do Peru a Bolívie.

Ekologie: Roste v lemech suchých horských lesů, rovněž v sekundární vegetaci, kolem cest a v okolí lidských sídel, vystupuje až do nadmořské výšky okolo 3100 m.

Alternanthera elongata

Popis: Vytrvalá bylina, 40–70(–100) cm vysoká, s lodyhou vystoupavou až přímou, někdy popínavou, větvenou, přitiskle nebo odstále chlupatou, na bázi dřevnatějící. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, vejčité až eliptické, 1,5–3 cm dlouhé a 0,5–1 cm široké, celokrajné, na vrcholu špičaté, po obou stranách hustě chlupaté. Květy jsou nahloučené v hlávkách zhruba 1 cm dlouhých, které vyrůstají na stopkách axilárních nebo terminálních, jednoduchých nebo trojčetných, jsou purpurové nebo růžové, někdy až načernalé; listeny jsou vejčité, chlupaté; okvětní lístky jsou až 3 mm dlouhé, lysé. Plodem je nažka.

Poznámka: Rod Alternanthera je početný, zahrnuje 111 druhů (POWO 2023) z tropických a subtropických oblastí obou zemských polokoulí. V andské části Jižní Ameriky se můžeme setkat ještě s dalším druhem s červenými (někdy i bílými) květními hlávkami, kterým je Alternanthera porrigens. Jeho květní hlávky jsou však menší, skládají poměrně husté latnaté květenství a okvětní lístky jsou chlupaté. Listy má A. porrigens rovněž chlupaté, leč někdy i olysalé. Nicméně hranice mezi těmito dvěma druhy není vždy zcela zřetelná.

Alternanthera elongata
Alternanthera elongata
Alternanthera elongata

Fotografovala Věra Svobodová, dne 18. 9. 2015 (Peru, departament Áncash, Chavín de Huántar).