Syn.: Picramnia filipetala Turcz.
Čeleď: Simaroubaceae DC. – simarubovité
Alvaradoa amorphoides
Rozšíření: Roste ve Střední Americe od Mexika po Kostariku, dále na Floridě, Bahamách a dalších ostrovech v Karibském moři.
Ekologie: Provází lesy a křoviny v tropických oblastech s výraznější suchou periodou, často na kamenitých místech kolem vodních toků. Vystupuje do nadmořské výšky 1500 m.
Alvaradoa amorphoides
Popis: Dvoudomý stálezelený keř nebo strom vysoký až 15 m; letorosty jsou tenké, chlupaté. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, 10–30 cm dlouhé, s 19–51 střídavými lístky; lístky jsou podlouhlé, 0,8–3 cm dlouhé a 0,7–1,1 cm široké, na líci tmavozelené a lysé, na rubu světlejší, sivé, krátce chlupaté. Květenství je nicí hrozen, samčí je 20–25 cm dlouhé, samičí 10–15 cm dlouhé, velmi husté; květní stopky jsou tenké; květy jsou 5četné; kališní lístky jsou 1–2 mm dlouhé; korunní lístky chybí; tyčinek je 5, nitky jsou 3–5 mm dlouhé; semeník srůstá z 2–3 plodolistů, s 2 vajíčky v každém pouzdře. Plod je 1–1,5 cm dlouhá chlupatá tobolka, obvykle s jedním dvoukřídlým semenem.
Ohrožení a ochrana: Na Floridě je považován za druh ohrožený (endangered).
Alvaradoa amorphoides
Alvaradoa amorphoides
Alvaradoa amorphoides
Alvaradoa amorphoides
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 16., 17. a 20, 2. 2015 (Guatemala, Tikal a Cerro Cahuí; Belize, Orange Walk).