Syn.: Alyssoides tomentosa Moench, Alyssum creticum L., Alyssum oocarpum Gand., Alyssum paniculatum Desf., Lutzia cretica (L.) Greuter et Burdet, Lutzia fruticosa Gand., Scleroptychis cretica (L.) Degen, Vesicaria cretica (L.) Poir., Vesicaria paniculata (Desf.) Desv.
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Alyssoides cretica
Rozšíření: Východomediteránní druh, vyskytuje se na řeckých ostrovech Kréta, Karpathos a v Dodekanéském souostroví na ostrově Astypalea.
Ekologie: Roste na svazích vápencových skal, vystupuje až do nadmořské výšky okolo 2000 m. Kvete od února do dubna.
Alyssoides cretica
Popis: Nízký rozložitý polokeř, od báze bohatě větvený s mnohými růžicemi listů, které jsou pokryté šedivými nebo bělavými přitisklými hvězdovitými chlupy. Květonosné větve jsou až 20 cm dlouhé; listy jsou obkopinaté až obvejčité, celokrajné. Kališní lístky jsou 7–11 mm dlouhé, vnitřní na bázi vakovité; korunní lístky jsou 12–20 mm dlouhé, žluté. Plodem je chlupatá kulovitá až vejcovitá šešulka dosahující průměru 10–15 mm, vytrvávající čnělka je asi 2 mm dlouhá.
Poznámka: K rodu Alyssoides jsou v současnosti řazeny jen dva druhy, Alyssoides utriculata se vyskytuje v pásu od jihozápadních Alp až po Řecko a Bulharsko.
Alyssoides cretica
Alyssoides cretica
Alyssoides cretica
Alyssoides cretica
Fotografovali Karel a Eva Rencovi, dne 22. 4. 2017 (Řecko, Kréta, Oros Idi).