Syn.: Alyssum montanum subsp. eumontanum (Baumgartner) Hegi et E. Schmid – tařice horská pravá, tařice chlumní, tařinka chlumní
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Alyssum montanum
Rozšíření: Střední a jižní Evropa, u nás v teplejších oblastech (České středohoří, Český kras, dolní Povltaví, jihovýchodní předhůří Vrchoviny, Pavlovské vrchy). Kromě toho poddruhu se u nás vyskytuje také tařinka horská Gmelinova (Alyssum montanum subsp. gmelinii), která se od zobrazeného taxonu liší především absencí sterilních listových růžic a světlejší žlutí květních plátků. Podle nejnovějších názorů dokonce všechny rostliny na našem území spadají pod tento poddruh.
Ekologie: Roste na slunných a skalnatých stráních, od nížin do pahorkatin.
Popis: Vytrvalá bylina s poléhavými květonosnými lodyhami a četnými nekvetoucími výběžky, které jsou zakončeny přízemními listovými růžicemi. Je 5–35 cm vysoká, lodyžní lístky jsou podlouhlé až kopisťovité. Kališní lístky po odkvětu opadavé, koruna žlutá, kvete od dubna do srpna. Tento poddruh je poměrně variabilní, rozdíly jsou převážně kvantitativního charakteru, rozlišuje se několik variet a forem.
Ohrožení a ochrana: V novém Červeném seznamu (Grulich 2012) je uveden poddruh A. montanum subsp. gmelinii (pod který podle nového pojetí spadají všechny populace tařinky horské na našem území) jako ohrožený druh (C3).
Poznámka: Výjimečně se pěstuje také jako skalnička v zahradách.
Alyssum montanumAlyssum montanum
Alyssum montanumAlyssum montanum
Fotografováno od 13. 4. do 19. 11. 2003 (Pavlovské vrchy a Malhostovická pecka).