ALYSSUM MONTANUM L. – tařinka horská / tarica kopcová

Syn.: Clypeola montana Crantz, Crucifera alyssum E. H. L. Krause
Česká jména: tařice horská, tařice chlumní, tařinka chlumní
Čeleď: Brassicaceae – brukvovité

Alyssum montanum

Rozšíření: Tařinka horská je evropským druhem, její areál se táhne od Francie přes střední Evropu až do evropské části Ruska. Nominátní poddruh je spíše západoevropský, ve zbývající části areálu bývá rozlišována ještě také tařinka horská Gmelinova (Alyssum montanum subsp. gmelinii).
U nás se tařinka horská vyskytuje v teplejších oblastech – České středohoří, Český kras, dolní Povltaví, jihovýchodní předhůří Vrchoviny, Pavlovské vrchy. Druh je morfologicky poměrně variabilní.

Ekologie: Roste na slunných a skalnatých stráních, od nížin do pahorkatin. Kvete od dubna do srpna.

Popis: Vytrvalá bylina s poléhavými až vystoupavými květonosnými lodyhami a četnými nekvetoucími výběžky, které jsou zakončeny přízemními listovými růžicemi. Je 5–35 cm vysoká, šedozelená. Listy přízemních růžic jsou podlouhlé až kopisťovité, 4–15 mm dlouhé a 2–6 mm široké, lodyžní jsou čárkovité až kopisťovité, všechny hvězdovitě chlupé. Květy vyrůstají v hroznech, kališní lístky jsou 2,5–3,5 mm dlouhé, opadavé, korunní lístky jsou 3,5–6 mm dlouhé, žluté, na vrcholu vykrojené. Plodem je okrouhlá šešulka, hvězdovitě chlupatá.

Ohrožení a ochrana: V novém Červeném seznamu (Grulich 2012) je uveden poddruh A. montanum subsp. gmelinii (pod který podle nového pojetí spadají všechny populace tařinky horské na našem území) jako ohrožený druh (C3).

Poznámka: Výjimečně se pěstuje také jako skalnička v zahradách.

Alyssum montanum
Alyssum montanum
Alyssum montanumAlyssum montanum

Fotografováno od 13. 4. do 19. 11. 2003 a 28. 3. 2005 (Česko, Morava, Pavlovské vrchy, Malhostovická pecka, Mikulov).