Syn.: Alyssum balkanicum Nyár., Alyssum janchenii Nyár. ex Novák, Alyssum kosaninum Nyár., Odontarrhena bertolonii subsp. scutarina (Nyár.) Španiel et al.
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Alyssum bertolonii subsp. scutarinum
Rozšíření: Areál se rozkládá na Balkáně, a to v Albánii, Srbsku, Kosovu a v severním Řecku, výskyt v Bulharsku je nejistý. Nominátní poddruh Alyssum bertolonii subsp. bertolonii roste v Itálii ve střední části Apeninského poloostrova.
Ekologie: Provází výslunné kamenité stráně a světlé borové lesíky na hadcovém podloží.
Alyssum bertolonii subsp. scutarinum
Popis: Vytrvalá bylina s dřevnatou bází a přímými nebo vystoupavými lodyhami vysokými 25–65 cm; chlupy na lodyze a listech jsou hvězdovité, 3–7ramenné. Listy jsou přisedlé, obkopinaté, 1,2–2,5 cm dlouhé a 0,3–0,5 mm široké, na líci sivozelené, s roztroušenými chlupy, na rubu hustěji bíle chlupaté, na bázi zúžené, na vrcholu tupé nebo zaokrouhlené. Květenství je hroznovité; kališní lístky jsou asi 2 mm dlouhé; korunní lístky jsou kopisťovité, 3–3,5 mm dlouhé, žluté; tyčinek je 6; semeník je lysý. Plody jsou smáčknuté, v obrysu široce eliptické nebo vejčité lysé šešulky 4–6 mm dlouhé a 2,8–5,5 mm široké, s jednou řadou semen; semena jsou křídlatě lemovaná.
Alyssum bertolonii subsp. scutarinum
Alyssum bertolonii subsp. scutarinum
Alyssum bertolonii subsp. scutarinum
Fotografováno dne 17. 5. 2016 (Albánie, quark Skhodër, Guri i Zi, vrch Bardhanjoret)