AMANITA ANANICEPS (Berk.) Sacc. – muchomůrka / muchotrávka

Syn.: Agaricus ananiceps Berk.
Čeleď: Amanitaceae R. Heim ex Pouzar – muchomůrkovité

Amanita ananiceps

Rozšíření: Tento druh se vyskytuje v Austrálii (Tasmánie, Queensland, Western Australia, Victoria). Byl nalezen i na Havajských ostrovech na Munro Trail na Lanai a podél Kuliouou Ridge Trail na Oahu.

Ekologie: V Austrálii roste v blahovičníkových lesích s příměsí stromů rodů Allocasuarina, Syncarpia a Leptospermum. Objevuje se jednotlivě nebo v rozptýlených skupinách.

Popis: Klobouk je 6–10 cm široký, vyklenutý až plochý, povrch klobouku je bíle, krémově až šedě zbarvený, pokrytý kuželovitými nebo plochými bradavkami; z okraje klobouku visí nápadné zbytky vela. Lupeny jsou husté, připojené, zbarvené smetanově, ve stáří nažloutlé, 1–1,5 cm široké. Třeň je válcovitý nebo mírně zúžený směrem k vrcholu, 7–11 cm dlouhý, 1–1,5 cm tlustý, na povrchu vláknitě vločkatý, s nápadnou rozpukanou kulovitou bází, 3–5 cm širokou, se zbytky vela kolem lemu v horní části. V blízkosti vrcholu třeně je někdy pomíjivý plsťovitý prsten. Dužnina je bílá, otlačením žloutne. Pach je nepříjemný. Výtrusy jsou široce elipsoidní, amyloidní, (9–)9,5–11,5 × (6,5–)7–8(–8,5) µm velké.

Využití: Možnosti její konzumace nebyly ověřeny, ale pravděpodobně bude jedovatá.

Amanita ananiceps
Amanita ananiceps
Amanita ananiceps

Fotografováno dne 15. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, ostrov Oahu, Kuliouou Ridge Trail).