Syn.: Amaryllis blanda Ker Gawl., Amaryllis longipetala Lem., Amaryllis obliqua L. f. ex Savage, Amaryllis pallida Delile, Amaryllis pudica Ker Gawl., Amaryllis regalis Salisb., Amaryllis rosea Lam., Belladonna blanda (Ker Gawl.) Sweet, Belladonna pallida (Delile) Sweet, Belladonna pudica (Ker Gawl.) Sweet, Belladonna purpurascens Sweet, Brunsvigia blanda (Ker Gawl.) L. S. Hannibal, Brunsvigia major Traub, Brunsvigia rosea (Lam.) L. S. Hannibal, Callicore rosea (Lam.) Link, Coburgia belladonna (L.) Herb. ex Sims, Coburgia blanda (Ker Gawl.) Herb. ex Sims, Coburgia pallida (Delile) Herb., Coburgia pudica (Ker Gawl.) Herb. ex Sims, Coburgia rosea (Lam.) Gouws, Imhofia rosea (Lam.) Salisb., nom. inval., Leopoldia belladonna (L.) M. Roem., Zephyranthes pudica (Ker Gawl.) D. Dietr.
Ćeská jména: zovnice zlomocná (Presl 1846), zornice (Mareček 1994)
Čeleď: Amaryllidaceae Jaume St-Hill. – amarylkovité
Amaryllis belladonna
Rozšíření: Pochází z Jihoafrické republiky, kde se přirozeně vyskytuje pouze v provincii Western Cape. Zplanění bylo zaznamenáno v jižní Evropě, Makaronésii, jižních částech USA a Mexiku, ale i v Jižní Americe (např. brazilský stát Paraná, Paraguay, ostrovy Juana Fernándeze), jižní Austrálii a Tasmánii, na Havajských ostrovech i Novém Zélandě.
Ekologie: V domovině roste na jílovitých půdách ve formaci fynbos, zejména v územích s četnými skalami (provází pak zahliněná údolí), je vázán na klima se zimními srážkami a s letním obdobím sucha. Vykvétá především po požáru. V druhotné části areálu jej najdeme na travnatých místech i ve světlých lesích.
Amaryllis belladonna
Popis: Vytrvalá cibulnatá bylina vysoká 30–60 cm; cibule má až 9 cm v průměru, je obalená tuhými blanitými šupinami, často špičkou vyčnívá nad povrch půdy. Listy jsou jen přízemní, řemenovité, slabě žlábkovité, až 35 cm dlouhé, objevují se po odkvětu. Květenství vyrůstá na stvolu, tvoří je okolík 3–8(–12) vonných květů; okvětí je na bázi kratičce srostlé, zvonkovité, až 9 cm dlouhé, cípy jsou lehce rozestálé, růžové, k bázi světlejší nebo až bílé. Plody jsou tobolky.
Využití: Rostliny jsou dlouhou dobu v kultuře a v našich zeměpisných šířkách patří mezi velmi oblíbené pokojové rostliny, stejně tak se pěstují i k řezu. Bylo vyšlechtěno velké množství kultivarů, lišících se vzrůstem a hlavně barvou květů, šlechtěním se rovněž dosáhlo k výběru rostlin, které nevyžadují v průběhu roku tak extrémních rozdílů ve vlhkosti substrátu. Pod jménem amarylis se ovšem pěstují i další podobné druhy a dokonce i vyšlechtění mezirodoví kříženci.
O dalším užití tohoto druhu se zmiňoval už J. S. Presl (1846): Cibule její přeprudká působí násilné dávení ano i smrtí hubí; květy ukrocují křeče. Ve vlasti jí podávají po malých dávkách.
Amaryllis belladonna
Amaryllis belladonna
Amaryllis belladonnaAmaryllis belladonna
Amaryllis belladonna
Amaryllis belladonna
Amaryllis belladonna
Fotografovali Jindřiška Vančurová, ve dnech 10. 9., 16. 9. a 19. 9. 2013 (Portugalsko, Madeira, Ribeira Brava, Porto da Cruz a Larano), a Vít Grulich, dne 16. 9. 2014 (Itálie, Apulie, Cisternino).