Syn.: Franseria acanthicarpa (Hook.) Coville, Franseria californica Gand., Franseria montana Nutt., Franseria palmeri Rydb., Gaertneria acanthicarpa (Hook.) Britton, Gaertneria hookeriana (Nutt.) Kuntze
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Ambrosia acanthicarpa
Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se v západní Kanadě (na jihu Alberty, Manitoby a Saskatchewanu), na západě a částečně i středozápadě USA (od pobřeží Tichého oceánu po obě Dakoty, na jihu po Kalifornii až Texas) a v severním Mexiku (Chihuahua a Sonora).
Ekologie: Roste na suchých písčitých stanovištích, na pláních, dunách a v kaňonech, v nadmořské výšce 10–3000 m. Obsazuje narušené plochy a snadno se stane plevelem. Kvete v dubnu až listopadu.
Ambrosia acanthicarpa
Popis: Jednoletá bylina, dorůstající výšky 10–80(–100) cm. Lodyhy jsou přímé, šedozelené, pokryté štětinatými chlupy. Listy jsou většinou střídavé, ve spodní části lodyhy vstřícné, řapíky 0,5–1,5 cm dlouhé, čepele v obrysu trojúhelníkovité, 1,5–8 cm dlouhé a 1,2–3,5 cm široké, 1-2krát zpeřené, na líci krátce štětinaté a žláznatě tečkované, na rubu štětinaté až hedvábitě chlupaté, s klínovitou bází, okraje úkrojků jsou celistvé nebo pilovité. Květenství v paždí horních listů tvoří jednopohlavné úbory; horní část jsou bohaté hrozny samčích úborů, v dolní části v paždí listů skupiny samičích úborů. Samčí úbory vyrůstají na stopkách 0,5–2 mm dlouhých, zákrovy jsou mělce pohárovité, 3–5 mm široké, řídce chlupaté nebo lysé; květů v úboru je většinou 6–12. Samičí úbory obsahují pouze jediný květ v zákrovu tvořeném srostlými listeny s ostny na vrcholu. Plody jsou vřetenovité, 5–10 mm dlouhé, na povrchu mají v několika řadách 8–18 ostnů 2–4 mm dlouhých (spodní ostny jsou delší), na vrcholu někdy zahnutých; tak plody snadno ulpí na srsti nebo na oblečení.
Využití: Některé kmeny domorodých Američanů užívaly kořen při bolesti zubů a nálev z celé rostliny při menstruaci.
Ambrosia acanthicarpa
Ambrosia acanthicarpa
Fotografováno dne 29. 8. 2014 (USA, Utah, NP Arches, Devils Garden Trail).