Syn.: Galearis rotundifolia (Banks ex Pursh) R. M. Bateman, Habenaria rotundifolia (Banks ex Pursh) Lindl., Orchis rotundifolia Banks ex Pursh, Platanthera rotundifolia (Banks ex Pursh) Lindl., Ponerorchis rotundifolia (Banks ex Pursh) Soó
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Amerorchis rotundifolia
Rozšíření: Severní část Severní Ameriky, areál sahá od Aljašky přes Yukon až do jižního Nunavutu a jihozápadního Grónska, na jihu nejdále zasahuje hřbetem Skalistých hor do Montany a severozápadního Wyomingu, na východě kontinentu do Wisconsinu, Michiganu a na sever států New York a Maine.
Ekologie: Roste v jehličnatých lesích, křovinách, mokřinách i tundře, často na vápenci, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1200 m. Kvete od června do července.
Amerorchis rotundifolia
Popis: Vytrvalá bylina, 7–33 cm vysoká. Lodyha je přímá, list je jediný, přízemní, okrouhlý, široce vejčitý až široce kopinatý, 2,7–11 cm dlouhý a 1,2–8 cm široký. Květenství je terminální, řídce hroznovité, listeny jsou kopinaté až čárkovité, 5–15 × 1–5 mm, květy nápadné, vnější okvětní lístky jsou bílé až červené, 6–10 × 3–4 mm, vnitřní okvětní lístky barevně podobné, 5–6 mm, pysk je 3laločný, bílý s červenými skvrnkami, 6–9 × 4–8 mm, ostruha dosahuje 2/3 délky pysku. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: V některých státech USA je řazen k druhům ohroženým (Maine, Michigan, Wisconsin), mezinárodně spadá pod ochranu obchodní úmluvy CITES.
Poznámka: Rod Amerorchis je monotypický, fylogenetické studie zařazují tento druh k rodu Galearis.
Amerorchis rotundifoliaAmerorchis rotundifolia
Amerorchis rotundifolia
Amerorchis rotundifolia
Amerorchis rotundifolia
Fotografováno v červenci 2012 (Kanada, Alberta, Calgary, Griffith Woods Park a Edworthy Park).