Česká jména: chvastor (Presl 1846)
Čeleď: Caesalpiniaceae Klotzsch et Garcke – sapanovité; Fabaceae Lindl. – bobovité
Amherstia nobilis
Rozšíření: Druh je endemitem jižní Barmy, v přírodě vzácný. Je to jediný druh rodu Amherstia. Pěstuje se v dalších tropických zemích (např. Havajské ostrovy, jihovýchodní Asie, Indie, Srí Lanka, Karibik, Florida).
Ekologie: Ve své domovině roste v teakových monzunových deštných lesích v nadmořských výškách do 500 m. Při pěstování vyžaduje vlhké klima a dobře propustnou živnou půdu. Rostliny jsou cizosprašné a na osamělých stromech se netvoří semena.
Amherstia nobilis
Popis: Stálezelený strom dorůstající výšky přes 15 m. Listy jsou sudozpeřené, tence kožovité, složené ze 4–8 párů široce podlouhlých lístků, lesklých, sytě zelených, na rubu světlejších. Mladé listy mají načervenale bronzovou barvu a zpočátku jsou nahloučeny na konci větve, podobně jako u rodu Brownea. Palisty jsou kopinaté, opadavé. Květenstvím jsou až 1 m dlouhé převislé hrozny až s 30 květy. Listeny jsou opadavé. Květy jsou podepřeny vytrvalými červenými listeny, kalich je dlouze trubkovitý, se 4 velkými nestejnými červenými cípy připomínajícími korunní lístky. Koruna je složena z 5 lístků, horní z nich je největší, vějířovitý, až 7,5 cm dlouhý a 4 cm široký, na bázi světlejší, se žlutými znaky na vrcholu a se zvlněným horním okrajem; postranní dva lístky jsou obvejčitě kopinaté, červené, na vrcholu žlutě skvrnité, spodní 2 lístky jsou redukované. Tyčinek je 9–10 a mají červené nitky i prašníky, horní tyčinka je volná, ostatní srostlé. Semeník je stopkatý, stopka přirostlá ke kališní trubce, čnělka tenká. Plodem jsou podlouhlé, ploché, srpovitě prohnuté lusky, 11–20 cm dlouhé, ve zralosti hnědé, dřevnaté, pukající 2 chlopněmi; obsahují 1–6 plochých semen.
Využití: Amherstia nobilis je podle vzhledu svých květů lidově nazývaná jako „orchidejový strom“ (podobně jako některé druhy rodu Bauhinia) a je považována za nejkrásnější kvetoucí strom světa. V některých tropických zemích a sklenících botanických zahrad se pěstuje jako okrasný strom.
Poznámka: Jméno rodu připomíná Lady Sarah Amherst, ženu lorda Williama Pitta Amhersta, který byl guvernérem v Indii v letech 1823–28. Lady Sarah byla amatérskou botaničkou, která shromažďovala asijské rostliny.
Amherstia nobilis
Amherstia nobilis
Amherstia nobilis
Amherstia nobilis
Amherstia nobilis
Amherstia nobilis
Fotografováno dne 15. 2. 2014 (Srí Lanka, Pinnewalle a Peradeniya).