Syn.: Ammannia aegyptiaca Willd., Ammannia apiculata Koehne, Ammannia attenuata Hochst. ex A. Rich., Ammannia caspia Hohen., Ammannia caspica Bieb., Ammannia crassissima Koehne, Ammannia debilis Ait., Ammannia densiflora Miq. ex C. B. Cl., Ammannia discolor Nakai, Ammannia glauca Wall. ex Wight et Arn., Ammannia hildebrandtii Koehne, Ammannia indica Lam., Ammannia intermedia (Koehne) A. Fernandes et Diniz, Ammannia prostrata Buch.-Ham. ex Bl., Ammannia retusa Koehne, Ammannia salicifolia Monti, Ammannia sanguinolenta Heyne ex Steud., Ammannia verticillata (Ard.) Lam., Ammannia vesicatoria Roxb., Ammannia viridis Willd. ex Hornem., Ammannia wormskioldii Fisch. et Mey., Celosia nana Blanco, Cornelia verticillata Ard., Cryptotheca apetala Bl., Hapalocarpum indicum Miq., Hapalocarpum vesicatorium Miq.
Česká jména: tuhanka (Presl 1846)
Čeleď: Lythraceae J. St.-Hil. – kyprejovité

Ammannia baccifera

Rozšíření: Druh s obrovským areálem v tropech Starého světa. Vyskytuje se v tropické Africe (od Senegalu po Etiopii, od Eritrey po severovýchod Jihoafrické republiky) i v tropické Asii (od Afghánistánu přes Indii, jihovýchodní Čínu a Indočínu až do Malesie, na Filipíny a do Japonska), rovněž na severu Austrálie. Byl zavlečen i na jih Evropy a na některé ostrovy v Karibiku.

Ekologie: Roste v mokřinách, na březích vodních toků a jezer, objevuje se i na zemědělsky obdělávaných plochách, například na rýžových polích, a to v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1200 m.

Ammannia baccifera

Popis: Jednoletá bylina s lodyhami vystoupavými, 10–50(–100) cm dlouhými, větvenými. Listy jsou v dolní části lodyhy vstřícné, výše křižmostojné nebo i střídavé, čárkovité, eliptické až obkopinaté, 5–60 mm dlouhé a 3–10 mm široké, na bázi klínovité nebo uťaté, někdy až mělce srdčité. Květy vyrůstají ve vrcholičnatých květenstvích v úžlabí listů, jejichž stopka je nanejvýše 1 mm dlouhá; květy jsou zvonkovité, 1–2 mm dlouhé, kališní cípy jsou jen 0,5 mm dlouhé, korunní lístky chybí; tyčinky jsou 4, čnělka je sotva 0,3 mm dlouhá. Plodem je tobolka o průměru 1–2 mm.

Využití: Listy se používají při revmatických bolestech. Rostlina je jedovatá, pokud se připlete do jídla, může vyvolat silnou bolest břicha.

Poznámka: Rod Ammannia v současnosti čítá 106 druhů (POWO 2020), které najdeme v tropech a subtropech východní polokoule, ale rovněž v Americe, kde dokonce druh Ammannia robusta zasahuje z tropů Střední Ameriky až do Kanady. Johannes Amman (1707–41), jemuž vzdává rodové jméno poctu, byl švýcarský botanik působící v Rusku.

Ammannia baccifera
Ammannia baccifera

Fotografovala Věra Svobodová, dne 3. 3. 2020 (Laos, ostrov Don Det v oblasti Si Phan Don).