Syn.: Ampelodesmos ampelodesmos (Cirillo) Kerguélen, nom. inval., Ampelodesmos bicolor (Poir.) Kunth, Ampelodesmos effusus Steud., Ampelodesmos festucoides (Desf.) Steud., nom. inval., Ampelodesmos tenax (Vahl) Link, Ampelodonax bicolor (Poir.) Lojac., Arundo ampelodesmos Cirillo, Arundo bicolor Poir., Arundo biflora Lam., Arundo festucoides Desf., Arundo mauritanica Poir., Arundo pliniana var. mauritanica (Poir.) Parl., Arundo tenax Vahl, Avena festucoides (Desf.) Raspail, Calamagrostis bicolor J. F. Gmel., Deyeuxia arundinacea P. Beauv., nom. inval., Donax ampelodesmos Schult., nom. inval., Donax bicolor (Poir.) P. Beauv., Donax festucoides (Desf.) P. Beauv., Donax mauritanicus (Poir.) P. Beauv., Donax tenax (Vahl) P. Beauv., Festuca elatior Ucria, nom. illeg., Stipa mauritanica (Poir.) Columbus et J. P. Sm.
Čeleď: Poaceae Barhart – lipnicovité
Ampelodesmos mauritanicus
Rozšíření: Mediteránní druh (jediný v rodu), na evropské straně roste ve Španělsku (včetně Baleár), jižní Francii (i na Korsice), v Itálii (včetně Sardinie i Sicílie) a vzácně i v Řecku a na ostrovech v Egejském moři. Na africké straně se vyskytuje od Maroka po Libyi. Zplanění bylo zaznamenáno v Portugalsku, mimo Evropu i v Kalifornii, v Austrálii a v Japonsku.
Ekologie: Typickým prostředím jsou travnaté a křovinaté sklony od hladiny moře až do nadmořské výšky 1200 m, obvykle na štěrkovitých půdách a na návětrných svazích s vyšší vzdušnou vlhkostí. V centrální části areálu může tvořit dominantu vegetace.
Ampelodesmos mauritanicus
Popis: Nápadná a statná vytrvalá trsnatá tráva vysoká 1–2 m; stébla jsou přímá a na vrcholu ohnutá. Listy jsou čárkovité, ploché nebo podvinuté, až 1 m dlouhé a 4–7 mm široké, na líci lesklé; jazýček je 0,8–2 cm dlouhý. Květenství je rozkladitá všesměrná lata 30–40 cm dlouhá; klásky jsou 12–17 mm dlouhé, s 3–5 květy; dolní pleva je 6–9 mm dlouhá, horní 11–12 mm dlouhá; pluchy jsou 14–16 mm dlouhé, na bázi huňaté, na vrcholu hrotité. Obilky jsou nahé, téměř válcovité, s podélnou rýhou.
Využití: Občas se pěstuje pro okrasu jako velký solitér.
Ohrožení a ochrana: Ve Francii zákonem chráněný druh.
Ampelodesmos mauritanicus
Ampelodesmos mauritanicus
Ampelodesmos mauritanicus
Ampelodesmos mauritanicus
Ampelodesmos mauritanicus
Ampelodesmos mauritanicus
Fotografováno ve dnech 9. 5. 2009 (Francie, Provence, Théoule-sur-Mer, Massif d´Esterel) a 23. 9. 2016 (Itálie, Sicílie, Isnello).