AMSINCKIA MENZIESII (Lehm.) A. Nelson et J. F. Macbr.

Syn.: Amsinckia copelandii Suksd., Amsinckia eatonii Suksd., Amsinckia helleri Brand, Amsinckia hirticaulis Suksd., Amsinckia hispidissima Suksd., Amsinckia interior (J. F. Macbr.) Suksd., Amsinckia micrantha Suksd., Amsinckia parviflora A. Heller, Amsinckia retrorsa Suksd., Amsinckia sparsiflora Suksd., Benthamia menziesii (Lehm.) Druce, Benthamia parviflora Druce, Echium menziesii Lehm.
Čeleď: Boraginaceae Juss. – brutnákovité

Amsinckia menziesii

Rozšíření: Pochází ze západní části Severní Ameriky, kde roste od jihozápadu Kanady (Britská Kolumbie) až po severozápad Mexika (zejména roste na poloostrově Baja California). Zplanění bylo zaznamenáno na více místech v USA východněji od přirozeného rozšíření, ale také v západní Evropě, Řecku, Rusku (včetně Dálného východu), v jižní Africe a v Austrálii. Místy je považován za druh invazní.

Ekologie: Provází otevřená, často narušená místa, velmi často podél cest, také roste na úhorech.

Amsinckia menziesii

Popis: Jednoletá bylina vysoká 10–60 cm; lodyha je jednoduchá nebo chudě větvená, drsně osténkatě chlupatá a s měkčími, dolů skloněnými kratšími chlupy. Listy na bázi lodyhy často v mládí tvoří růžici, jsou střídavé, čárkovité, až 12 cm dlouhé a až 1 cm široké, celokrajné, výše na lodyze se zmenšují. Květenství je dvojvijan; květy jsou 5četné, kratičce stopkaté; kalich je jen u báze krátce srostlý, cípy jsou kopinaté, odstále štětinaté, špičaté; koruna je trubkovitě nálevkovitá, žlutá až oranžová, trubka je 5–8 mm dlouhá, cípy jsou krátké, okrouhlé; tyčinek je 5; čnělka je kratší než korunní trubka. Plodem jsou vejcovité, 2–3 mm dlouhé tvrdky pokryté četnými papilami.

Poznámka: Do rodu Amsinckia se nyní řadí celkem 13 druhů (POWO 2021) rostoucích v Severní a Jižní Americe.
Rod se jmenuje na počest Wilhelma Amsincka (1975–1831) z významné rodiny hamburských obchodníků holandského původu. Jako starosta Hamburku se zasloužil o vznik tamní botanické zahrady. Archibald Menzies (1754–1842), na nějž odkazuje zase jméno druhové, byl britský lékař, který se v letech 1791–95 zúčastnil jako přírodovědec cesty kolem světa s kapitánem Georgem Vancouverem.

Amsinckia menziesii
Amsinckia menziesii
Amsinckia menziesii

Fotografováno dne 21. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Prince Albert).