Syn.: Barlia collina (Banks et Sol. ex Russell) Szlach., Herorchis collina (Banks et Sol. ex Russell) D. Tyteca et E. Klein, Orchis collina Banks et Sol. ex Russell, Orchis dulukae Hautz., Orchis fedtschenkoi Czerniak., Orchis saccata Ten., Vermeulenia collina (Banks et Sol. ex Russell) P. Delforge, Vermeulenia fedtschenkoi (Czerniak.) Á. Löve et D. Löve, Vermeulenia saccata (Ten.) Á. Löve et D. Löve
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Anacamptis collina
Rozšíření: Mediteránní a blízkovýchodní druh, jehož areál se táhne od jihozápadního Portugalska přes jižní část Pyrenejského poloostrova, severní Afriku i jižní Evropu až na asijské pobřeží Středozemního moře do Sýrie a Izraele, dále zasahuje až na Kavkaz, do severního Íránu a Turkmenistánu.
Ekologie: Roste v mediteránních světlých lesích, lesních lemech, v xerofilní křovinaté vegetaci, obvykle na vápencovém podkladu, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2200 m. Kvete od ledna do dubna.
Anacamptis collina
Popis: Vytrvalá bylina se 2 podzemními hlízkami a lodyhou přímou, 10–30(–40) cm dlouhou. Přízemní listy jsou podlouhle vejčité, 3–12 cm dlouhé a 1,5–3,5 cm široké. Květenství je vrcholové, hroznovité, 6–13 cm dlouhé, 4–15(–22)květé; listeny jsou kopinaté, 1,8–2,3 cm dlouhé, červenohnědě naběhlé; vnější okvětní lístky jsou 7–12 mm dlouhé, zelenavé až hnědočerveně naběhlé, vnitřní okvětní lístky jsou kratší, pysk je eliptický, 9–12 mm dlouhý a 8–11 mm široký, po okraji vroubkovaný, na vrcholu vykrojený, zelenobílý až načervenalý, ostruha je poměrně krátká, 5–7 mm dlouhá, dolů zakřivená, tupá, bělavá. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Druh je chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES
Anacamptis collinaAnacamptis collina
Anacamptis collina
Fotografováno dne 8. 4. 2017 (Řecko, Kréta, Óros Thryptís).