Syn.: Euparea amoena Gaertn., Euparea chilensis Baudo, Euparea lanceola Baudo, Euparea linarina Baudo, Euparea parvula Baudo, Jirasekia alternifolia Rchb. ex Steud., Lysimachia alternifolia Wall.
Čeleď: Primulaceae Vent. – prvosenkovité

Anagallis alternifolia

Rozšíření: Druh jižní části Jižní Ameriky, vyskytuje se v andské oblasti na pomezí Argentiny a Chile, na Ohňové zemi, rovněž na Falklandských ostrovech. Bývá rozlišována i varieta Anagallis alternifolia var. repens, kterou zřejmě zachycují naše snímky.

Ekologie: Roste na vlhkých stanovištích, v mokřinách, podél břehů vodních toků a jezer, ale i na vlhkých skalnatých a kamenitých horských svazích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 3000 m. Kvete od prosince do února.

Anagallis alternifolia

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhami poléhavými nebo vystoupavými, v uzlinách kořenujícími. Listy jsou střídavé, jen krátce řapíkaté, vejčité až skoro okrouhlé, 3–8 mm dlouhé a 2–5 mm široké, dužnaté, celokrajné, na vrcholu špičaté. Květy vyrůstají z úžlabí listů na stopkách 10–25 mm dlouhých po 1–3, kališní lístky jsou úzce kopinaté, koruna je zvonkovitá, o průměru 9–15 mm, korunní lístky jsou kopinaté až vejčité, bílé nebo růžové. Plodem je tobolka.

Anagallis alternifolia
Anagallis alternifolia
Anagallis alternifolia

Fotografoval Mário Duchoň, dne 27. 1. 2019 (Argentina, prov. Río Negro, Parque Nacional Nahuel Huapi, San Carlos de Bariloche, cestou od jezera Laguna Cab k Laguna Cretón).