Syn.: Anaphalis prostrata (Hook. f.) F. Muell., Gnaphalium bellidioides (G. Forst.) Hook. f., Gnaphalium bellidioides (G. Forst.) Sch. Bip., Gnaphalium prostratum (Hook. f.) Hook. f., Helichrysum bellidioides (G. Forst.) Willd., Helichrysum bellidioides var. erectum Kirk, Helichrysum bellidioides var. gracile Allan, Helichrysum bellidioides var. prostratum (Hook. f.) Kirk, Helichrysum prostratum Hook. f., Xeranthemum bellidioides G. Forst.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Anaphalioides bellidioides
Rozšíření: Druh je nativní na Novém Zélandu, vyskytuje se od střední části Severního ostrova na jih. Jinde je pěstován, ve vhodných podmínkách zplaňuje (od r. 1975 zaznamenán naturalizovaný ve Skotsku – Shetlandy).
Ekologie: Společenstva sutí a trávníků, na vlhčích místech, v nadmořské výšce 100–1500 m. Kvete na konci jara a začátkem léta.
Anaphalioides bellidioides
Anaphalioides bellidioides
Popis: Vytrvalá stálezelená rostlina, dorůstající výšky 5–10 cm. Lodyhy poléhavé, dřevnatějící, 15–30(–50) cm dlouhé, kořenující. Listy střídavé, masité, úzce obvejčité až téměř okrouhlé, na vrcholu zúžené v krátký hrot, na bázi se zužující v plochý krátký řapík, celokrajné, na líci lysé, na rubu jemně bíle plstnaté, většinou 5–7 x 3–5 mm velké. Úbory jednotlivé o průměru 1,5–3 cm, na vzpřímených bíle plstnatých stvolech asi 5 cm vysokých, s hustě plstnatým zákrovem, lůžkem o průměru asi 0,5 cm s četnými žlutavými oboupohlavnými kvítky a nemnoha samičími, a s početnými bílými petaloidními listeny. Plodem je nažka asi 1 mm dlouhá, s chmýrem.
Využití: Atraktivní bohatě kvetoucí kobercová skalnička, vyžaduje dobře drenážovanou půdu a slunné stanoviště.
Anaphalioides bellidioides
Anaphalioides bellidioidesAnaphalioides bellidioides
Anaphalioides bellidioides
Anaphalioides bellidioides
Fotografováno dne 2. 12. 2011 (Nový Zéland, Jižní Alpy – Southern Alps, u ledovce Fox).