Čeleď: Boraginaceae Juss. – brutnákovité
Anchusa cespitosa
Rozšíření: Endemit Bílých hor (Lefka Ori) v západní části řeckého ostrova Kréta.
Anchusa cespitosa
Ekologie: Roste ve štěrbinách vápencových skal v montánním až alpínském stupni, od 1500 do 2100 m nad mořem, společně s Astragalus angustifolius.
Anchusa cespitosa
Popis: Vytrvalá, poduškovitě až ploše polštářovitě rostoucí rostlina vysoká do 7 cm a široká až 50 cm. Báze mnoha tlustých stonku dřevnatí. Listy jsou čárkovité, 20–50 mm (v kultuře až 70 mm) dlouhé, zelené, drsné a silně štětinatě chlupaté. Květenstvím je 1–5květý vijan, květy krátce stopkaté. Poupata jsou nachová se zelenými kališními lístky. Květy o průměru do 12 mm mají azurově modrou korunu a kontrastní bílé blanité výrůstky v hrdle, kvetou postupně od května do září. Plody jsou malé tvrdky tvaru mořských lastur.
Anchusa cespitosa
Anchusa cespitosa
Využití: Rostlina je v kultuře od roku 1935 (introdukoval ji anglický botanik Peter Davis), většinou se objevuje jako hrnkovaná rostlina pro výstavní účely. V podmínkách střední Evropy se jí daří pěstovat ve spárách z vápencových kamenů a v pískovém substrátu – na mé skalce takto zatím přežívá bez krytu třetí zimu. V běžné zahradní zemině rostlina uhnívá a narostou jí dlouhé listy.
Anchusa cespitosa
Fotografováno v červnu 2008 (Řecko, Kréta, Lefka Ori) a v dubnu 2008 (kultura).