Syn.: Anchusella cretica (Mill.) Bigazzi, E. Nardi et Selvi, Lycopsis cretica (Mill.) Holub
Čeleď: Boraginaceae Juss. – brutnákovité
Anchusa cretica
Rozšíření: Druh centrální části Mediteránu, vyskytuje se ve střední a jižní Itálii, na Sicílii a v jižní a západní části Balkánského poloostrova, též na řeckých ostrovech, nikoli však na Krétě.
Ekologie: Roste na travnatých a křovinatých stanovištích, na pastvinách, podél polí, sadů i cest. Kvete od března do května.
Anchusa cretica
Popis: Jednoletá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 10–50 cm dlouhou, štětinatě chlupatou, bradavčitou, v horní části mnohdy červeně naběhlou. Přízemní listy jsou krátce řapíkaté, kopinaté, 30–100 mm dlouhé a 5–20 mm široké, lodyžní listy jsou přisedlé, menší, zvlněné, skoro celokrajné až ostnitě zubaté. Květenství je vijan; listeny jsou kratší nebo stejně dlouhé jako kalich, který je 4–5 mm dlouhý, za plodu se prodlužuje až na 10 mm, od báze je dělený na čárkovité cípy; koruna je nálevkovitá, 5četná, purpurová, později modrá s bělavými žilkami, vzácněji celá bílá, dosahuje průměru 6–9 mm, trubka je 4–7 mm dlouhá, skoro stejně dlouhá jako kalich, zakřivená. Plody jsou vejcovité tvrdky, 1,5–2 mm dlouhé.
Poznámka: Společně s východomediteránním druhem Anchusa variegata bývá částí novější literatury vyčleňován k rodu Anchusella.
Anchusa cretica
Anchusa cretica
Fotografováno dne 17. 4. 2008 (Itálie, Gargano, San Nicandro Garganico).