Syn.: Anchusa hybrida Ten., Anchusa parnassica Boiss. et Orph., Anchusa aspera sensu Halácsy, non Boiss., Anchusa macrocalyx Hausskn.
Čeleď: Boraginaceae Juss. – brutnákovité
Anchusa undulata subsp. hybrida
Rozšíření: Mediteránní druh Anchusa undulata byl popsán Linnéem ze Španělska, nominátní poddruh je vlastně endemitem Pyrenejského poloostrova a na tomto poloostrově se vyskytuje i poddruh A. u. subsp. granatensis (Boiss.) Valdés, který je také endemitem jihu této oblasti. Ve zbytku Středozemí se setkáváme obvykle se zde představovaným poddruhem Anchusa undulata subsp. hybrida.
Ekologie: Roste na stanovištích s dostatkem dusíku, objevuje se jako plevel na polích, ve vinohradech a sadech, na úhorech, též při okrajích cest, v příkopech a na ruderálních stanovištích, v pásmu od 100 do 1800 m n. m. Vykvétá od března do června.
Anchusa undulata subsp. hybrida
Popis: Jednoletá, dvouletá, ale i vytrvalá bylina, 10–50(–65) cm vysoká, chlupatá. Lodyha je přímá, většinou jednoduchá, až v květenství větvená, přízemní listy jsou řapíkaté, až 19 cm dlouhé a asi 2,5 cm široké, lodyžní listy menší, přisedlé, střídavé, všechny kopinaté až eliptické, celokrajné, na okraji výrazně zvlněné. Květy uspořádané ve vijanech, kališní cípy jsou úzce kopinaté, koruna je zvonkovitá, modrá, modrofialová nebo i purpurová, vzácně také bílá, korunní trubka je 5,5–10,5 mm dlouhá, koruna má 5–11 mm v průměru. Plodem je tvrdka.
Anchusa undulata subsp. hybridaAnchusa undulata subsp. hybridaAnchusa undulata subsp. hybridaAnchusa undulata subsp. hybrida
Fotografováno dne 29. 3. 2010 (Kypr, východně od Paphosu).