Syn.: Anchusa aegyptica Maly ex Nyman, Anchusa perlata Lam., Anchusella variegata (L.) Bigazzi, E. Nardi et Selvi, Lycopsis variegata L.
Čeleď: Boraginaceae Juss. – brutnákovité
Anchusa variegata
Rozšíření: Východomediteránní druh, který se vyskytuje v oblasti od Jónských ostrovů přes střední Řecko a Peloponés až po ostrovy v Egejském moři, včetně Kréty.
Ekologie: Roste na suchých trávnících, kamenitých terasách, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1200 m. Kvete od února do května.
Anchusa variegata
Popis: Jednoletá bylina s lodyhou poléhavou, 10–50 cm dlouhou, chlupatou. Lodyžní listy jsou střídavé, přisedlé až poloobjímavé, úzce až široce kopinaté, vzácněji obkopinaté, 30–100 mm dlouhé a 5–20 mm široké, na okraji hrubě ostnitě zubaté, bradavčité, chlupaté. Květenství je hustý vrcholový nebo úžlabní vijan; kalich je 4–5 mm, za plodu až 10 mm dlouhý, chlupatý, od báze členěný, kališní cípy jsou čárkovité až úzce kopinaté; korunní trubka je 4–7 mm dlouhá, skoro stejně dlouhá jako kalich, zakřivená, cípy jsou obvejčité, bílé nebo světle purpurové, přecházejí do světle modré, s fialovou až červenou kresbou, výjimečně mohou být květy jen bílé. Plody jsou tvrdky.
Anchusa variegata
Anchusa variegata
Anchusa variegata
Anchusa variegata
Anchusa variegata
Fotografováno dne 19. 4. 2015 (Řecko, jihovýchodní Peloponés, v oblasti Lambokambos).