Syn.: Andrachne asperula Nevski, Andrachne cretica Pojark, Andrachne nummulariifolia Stapf, Andrachne pojarkoviae Kovatsch, Andrachne rotundifolia C. A. Mey, Andrachne viresces Stapf., Andrachne vvedenskyi Pazij, Eraclissa hexagyna Forssk, Telephioides procumbens Moench.
Česká jména: homulinec (Presl 1846)
Čeleď: Euphorbiaceae Juss. – pryšcovité; Phyllanthaceae Martinov
Andrachne telephioides
Rozšíření: Od Středozemí přes země v oblasti Perského zálivu až do Pákistánu a předhůří Pamiru, na jihu se objevuje ještě i v Somálsku a na sokotránském ostrově Abd-al-Kuri.
Ekologie: Vinice, opuštěná místa, okraje polí a cest, na kamenitých a suchých místech, preferuje bazický podklad. Roste v pásmu od podřeží až do 1830 m n. m. Kvete od března do června.
Andrachne telephioides
Popis: Jednodomá vytrvalá lysá bylina, s lodyhou poléhavou, až 35 cm dlouhou. Listy jsou střídavé, obvejčité, celokrajné, sivé, až 7 mm dlouhé a 4,5 mm široké. Květy jsou pětičetné, samčí jednotlivé, samičí květy jednotlivé nebo někdy v úžlabních svazečcích; kališní lístky jsou volné, kratší než korunní listky, s bílým lemem na okraji; korunní lístky jsou bělavé, téměř průsvitné na okraji, 1,5–0,7 mm velké. Plodem je pouzdrosečná tobolka 3–4 mm velká v průměru.
Ohrožení a ochrana: V Bulharsku patří k ohroženým druhům.
Andrachne telephioides
Andrachne telephioides
Fotografováno 6.6. 2013 (Chorvatsko, ostrov Šolta, Maslinice).