Syn.: Androsace arguta Greene, Androsace bungeana Schischk. et Bobrov, Androsace capitata Willd. ex Roem. et Schult., Androsace chamaejasme var. arctica R. Knuth, Androsace chamaejasme var. capitata (Willd.) R. Knuth, Androsace chamaejasme subsp. capitata (Willd. ex Roem. et Schult.) Korobkov, Androsace chamaejasme var. ciliata (Trautv.) R. Knuth, Androsace chamaejasme subsp. lehmanniana (Spreng.) Hultén, Androsace chamaejasme var. lehmanniana (Spreng.) B. Boivin, Androsace chamaejasme var. paramushirensis Kudô, Androsace chamaejasme var. triflora (Adams) R. Knuth, Androsace friesii Trautv., Androsace hirsuta R. Knuth, Androsace olgae Ovcz., Androsace septentrionalis var. ciliata Trautv., Androsace triflora Adans., Androsace villosa var. latifolia Ledeb., Primula friesii Kuntze, Primula triflora Kuntze
Čeleď: Primulaceae Vent. – prvosenkovité

Androsace lehmanniana

Rozšíření: Areál tohoto pochybku je nejasný. V širokém pojetí by měl zahrnovat Kavkaz, hory v Kazachstánu, Mongolsku, severní Číně a v Rusku na Sibiři, a dále v Severní Americe od Aljašky a kanadského Yukonu hřebenem Skalistých hor v Britské Kolumbii a Albertě až do Montany v USA.

Ekologie: Roste na suchých nebo mezických místech v severské tundře a alpínských trávnících nad horní hranicí lesa, vystupuje až do nadmořských výšek kolem 3000 m.

Androsace lehmanniana

Popis: Drobná vytrvalá trsnatá bylina, tvořící polštáře natěsnaných listových růžic; stvol je vysoký 3–10 cm. Listy jsou kopinaté, 5–15 mm dlouhé, celokrajné, řídce brvité. 2–8 květů tvoří okolík na vrcholku bezlistého, huňatě chlupatého stvolu; květy jsou pětičetné, stopkaté; kalich je zvonkovitý, 2–3 mm dlouhý, s cípy zdéli trubky, chlupatý, bez kýlů; koruna je kolovitá, s kratičkou trubkou, 5–7 mm široká, bílá, v ústí trubky se žlutým očkem; tyčinky jsou v jednom kruhu; svrchní semeník srůstá z 5 plodolistů. Plodem je téměř kulovitá, 2–3 mm dlouhá tobolka.

Poznámka: Druh byl popsán z „Orientu“, zřejmě z Kavkazu, avšak typová položka, uložená v herbářích v Berlíně, byla v roce 1945 zničena. Je pravděpodobné, že rostliny z obrovského areálu budou sotva jednotné. Pro vyobrazené rostliny ze Skalistých hor, tradičně k tomuto taxonu přiřazované, hodnocené případně i jako poddruh pochybku Androsace chamaejasme, však zřejmě není k dispozici žádné přijatelné jméno.

Androsace lehmanniana
Androsace lehmanniana
Androsace lehmanniana

Fotografovali Vít Grulich, dne 19. 7. 2007 (Kanada, Alberta, Banff NP, Parker Ridge), a Karel Bergmann, dne 6. 6. 2016 (Kanada, Alberta, Calgary, Griffith Woods Park).