Syn.: Androsace turczaninowii Freyn., Aretia maxima (L.) Bubani, Primula maxima (L.) O. Kuntze
Čeleď: Primulaceae Vent. – prvosenkovité

Androsace maxima

Rozšíření: Areál druhu je rozsáhlý, avšak dosti nesouvislý, vyskytuje se ve střední, jižní, západní i východní Evropě, Asii (Blízký východ, Rusko, Mongolsko, Střední Asie, západní Čína, Pákistán, Afghánistán) a v severozápadní Africe. Údajně se sekundárně objevil i v Severní Americe, v blízkosti New Yorku. U nás dříve rostl na jižní Moravě (Znojemsko, Hustopečsko, Hodonínsko, Brněnsko), přechodně byl zavlékán i do Čech (Praha, Zbraslav, České Budějovice). Po dlouhou dobu (déle než 50 let) byl u nás považován za vyhynulý druh, na začátku 21. století jej našla Kateřina Šumberová na jediné lokalitě na jižní Moravě. Na Slovensku roste na jihozápadě země.

Ekologie: Roste na okraji polí a úhorech, ale i v suti, na náspech, a to jen v kolinním stupni. V Asii také na suchých loukách, kamenitých svazích a v písčitých stepích. Kvete od března do května.

Popis: Jednoletá (ozimá) bylina, listy v přízemní růžici, vejčité až kopinaté, nahoře zubaté, slabě dužnaté, až 35 mm dlouhé a 12 mm široké. Lodyhy jsou jednotlivé nebo i po několika, 3–10(–15) cm vysoké, pýřité, roztroušeně žláznaté, listeny obvejčité až kopinaté, celokrajné nebo zubaté, zdéli květních stopek nebo i delší, až 14 mm dlouhé, za plodu se zvětšují. Okolík je 3–8květý, kalich zvonkovitý, koruna kratší než kalich, bílá nebo nažloutlá. Plodem je kulovitá tobolka.

Ohrožení a ochrana: Pochybek největší je nyní zařazen mezi kriticky ohrožené druhy naší flóry (C1t). Pokud by se na jediné známé moravské lokalitě již déle neudržel, pak jej bude nutné přeřadit do kategorie druhů nezvěstných (A2). Na Slovensku je pochybek největší zařazen mezi kriticky ohrožené druhy (CR) a je zde také chráněn zákonem (§). Stejně tak v Maďarsku.

Poznámka: Vegetační cyklus tohoto druhu je krátký, po odkvětu vytvoří rostlina záhy semena a odumře. Semenáčky klíčí už na podzim.

Androsace maximaAndrosace maxima
Androsace maxima
Androsace maxima

Fotografováno dne 7. 5. 2006 (Michal Ducháček – při květu: Hrušky) a 22. 4. 2005 (Pavol Eliáš – po odkvětu: Slovensko, Kováčovské kopce).