Čeleď: Primulaceae Vent. – prvosenkovité
Androsace obtusifolia

Androsace obtusifolia

Rozšíření: Hory jižní a střední Evropy (Alpy, Apeniny, Karpaty, Sudety, hory Balkánského poloostrova). U nás neroste, objevuje se na polské straně Krkonoš, na Slovensku ve Vysokých a Nízkých Tatrách.
Ekologie: Roste na skalách a holích, většinou na silikátovém podkladu, v pásmu od subalpínského do alpínského stupně (do 3 500 m n. m.). Občas se tento druh pochybku objevuje i v kultuře, pěstuje se jako skalnička, jeho kultivace však není v nížinách jednoduchá.
Popis: Vytrvalá bylina, 2–10 cm vysoká, volně trsnatá nebo s jednotlivými růžicemi, stvol přímý, kratičce plstnatý, listy v přízemní růžici podlouhle obkopinaté, celokrajné, lysé, na okraji chlupaté, květy v 1–7květém okolíku, koruna 6–9 mm v průměru, bílá nebo narůžovělá, v ústí žlutá, trubka kratší než kalich, kvete od června do srpna. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Na Slovensku je pochybek tupolistý z hlediska ohrožení hodnocen jako druh málo dotčený (LC), je zde také chráněn zákonem (§). K chráněným druhům patří i v Itálii, Švýcarsku, Rakousku a Německu.
Androsace obtusifoliaAndrosace obtusifolia
Fotografováno dne 20. 6. 2005 (Itálie, Dolomity, Passo di Giau).