Syn.: Androsace carnea subsp. obtusifolia (All.) Bonnier et Layens, Primula obtusifolia E. H. L. Krause
Čeleď: Primulaceae Batsch ex Borkh. – prvosenkovité

Androsace obtusifolia

Androsace obtusifolia

Rozšíření: Hory jižní a střední Evropy (Alpy, Apeniny, Karpaty, Sudety, hory Balkánského poloostrova). U nás neroste, objevuje se na polské straně Krkonoš, na Slovensku ve Vysokých a Nízkých Tatrách.

Ekologie: Roste na skalách a holích, v pásmu od subalpínského do alpínského stupně (do 3500 m n. m.). Občas se tento druh pochybku objevuje i v kultuře, pěstuje se jako skalnička, jeho kultivace však není v nížinách jednoduchá. Kvete od června do srpna.

Popis: Vytrvalá bylina, 2–10 cm vysoká, volně trsnatá nebo s jednotlivými růžicemi listů. Stvol je přímý, kratičce plstnatý, listy v přízemní růžici jsou podlouhle obkopinaté, nejširší při jejich středu nebo až nad středem, celokrajné, lysé, na okraji chlupaté. Květy vyrůstají v 1–7květém okolíku, koruna dosahuje 6–9 mm v průměru, korunní lístky jsou bílé nebo narůžovělé, v ústí žluté, trubka je kratší než kalich. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Na Slovensku je pochybek tupolistý z hlediska ohrožení hodnocen jako druh málo dotčený (LC), je zde také chráněn zákonem (§). K chráněným druhům patří i v Itálii, Švýcarsku, Rakousku a Německu.

Androsace obtusifoliaAndrosace obtusifolia

Fotografováno dne 20. 6. 2005 (Itálie, Dolomity, Passo di Giau).