Syn.: Androsace argentea (C. F. Gaertn.) Lapeyr.. Androsace multiflora (Vandelli) Moretti, Androsace tomentosa Clairv., Aretia argentea C. F. Gaertn., Aretia helvetica var. multiflora (Vand.) Rouy, Aretia multiflora Vand., Aretia vandellii Turra
Čeleď: Primulaceae Vent. – prvosenkovité

Androsace vandellii

Rozšíření: Druh horských oblastí jihozápadní Evropy, vyskytuje se ve španělské Sierra Nevadě, Pyrenejích i Alpách, tedy především v Západních Alpách, ve směru východním zasahuje jen do italských Tyrol.

Ekologie: Roste na kamenitých a skalnatých svazích, ve štěrbinách skal, na silikátovém podkladu, v nadmořských výškách zhruba od 1500 až do 3000 m, obvykle tedy nad horní hranicí lesa, někdy však sestupuje i níže. Kvete od května do srpna.

Androsace vandellii

Popis: Vytrvalá bylina poduškovitého habitu, bohatě větvená, s větvemi hustě olistěnými, přičemž listy jsou různého stáří a při pohledu shora vytvářejí dojem růstu v listové růžici. Listy jsou čárkovité, 2–6 mm dlouhé a 0,5–1,5 mm široké, nejširší v horní třetině, výrazně běloplstnaté, pokryté hvězdovitými chlupy. Květy vyrůstají jednotlivě, jejich stopky jsou 2–6 mm dlouhé, kalich je 1,5–2,5 mm dlouhý, koruna dosahuje v průměru 4–8 mm, korunní lístky jsou bílé. Plodem je tobolka.

Záměny: V Pyrenejí i Alpách se lze setkat s dosti podobným druhem Androsace helvetica. Liší se především jiným oděním listů, jeho chlupy jsou jednoduché, nikoli hvězdovité, celé listy jsou spíše šedozelené než běloplstnaté. Květy jsou skoro přisedlé, jejich stopka je jen 1 mm dlouhá. A je to druh vápnomilný.

Ohrožení a ochrana: Ve Francii je tento druh pochybku chráněn zákonem.

Androsace vandellii
Androsace vandellii
Androsace vandellii

Fotografovala Věra Svobodová, ve dnech 23. a 26. 6. 2019 (Švýcarsko, Walliské Alpy, okres Visp, okolí Saas-Fee a Kreuzboden).