Syn.: Androsace penicillata Schott, Nyman et Kotschy, Androsace articulata Schur, Androsace odoratissima Schreb.
Čeleď: Primulaceae Vent. – prvosenkovité

Androsace villosa

Rozšíření: Eurazijský druh rostoucí v horách Pyrenejského poloostrova, v pohoří Jura, západních a jihovýchodních Alpách, Apeninách, balkánských pohořích, Západních a Východních Karpatech, horách Malé Asie, na Kavkazu a dále až po severovýchodní Čínu. Na Slovensku roste na jediné lokalitě ve Velké Fatře. U nás se nevyskytuje.

Ekologie: Roste na otevřených stanovištích s extrémními půdními a klimatickými podmínkami, zejména na kamenitých svazích a skalách. Druh kvete od května do června, ve vysokých horách až do srpna.

Androsace villosa

Popis: Vytrvalé byliny s hustými, polokulovitými listovými růžicemi. Listy na okrajích a spodní straně hedvábně chlupaté. Intenzita ochlupení je proměnlivá. Květy uspořádané v okolících na stvolu vysokém do 10 cm. Korunní lístky jsou bílé, ve středu zpočátku žluté, brzy růžovějící. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Na Slovensku je zařazen mezi ohrožené druhy (EN), uveden v Červené knize i chráněn zákonem. Ve Švýcarsku je zákonem chráněn celý rod pochybek.

Androsace villosa
Androsace villosa
Androsace villosa
Androsace villosaAndrosace villosa

Fotografovali Tomáš Mrázek, dne 18. 8. 2009 (Francie, Parc National des Pyrénées, Pic du Midi de Bigorre), a Eva Rencová, dne 2. 6. 2013 (Turecko, Kop Dağı).