Syn.: Andryala bourgeaui Sch. Bip., Andryala canariensis Lowe
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Andryala pinnatifida
Rozšíření: Druh Kanárských ostrovů, kde se vyskytuje na všech hlavních ostrovech souostroví, a severozápadní Afriky. Jedná se o druh značně polymorfní, v areálu je rozlišována celá řada infraspecifických taxonů, přičemž například poddruh nominátní se objevuje jen na ostrovech Gran Canaria, Tenerife, La Gomera a El Hierro, A. p. subsp. teydensis jen na Tenerife, A. p. subsp. preauxiana na ostrově Gran Canaria, A. p. subsp. buchiana na ostrovech Lanzarote a Fuerteventura, poddruhy A. p. subsp. antonii, subsp. jahandiezii a subsp. mogadorensis jsou zase marocké.
Ekologie: Roste na řadě charakterově velmi odlišných stanovištích, na skalnatých svazích, pastvinách, při okrajích křovin a lesů, podél cest i v subalpínském stupni hor, ve všech vegetačních pásech od mořského pobřeží až do hor. Kvete od ledna do prosince.
Andryala pinnatifida
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, většinou větvenou, bíle plstnatou, na bázi často dřevnatou. Listy jsou přisedlé až krátce řapíkaté, v obrysu kopinaté až vejčité, chobotnaté, laločnaté až peřenolaločnaté. Úbory vyrůstají v horní části lodyhy, jejich stopky jsou kratší než 3 cm; zákrovní listeny jsou šedoplstnaté s černými žláznatými chlupy; květy jsou žluté. Plodem je nažka.
Andryala pinnatifida
Andryala pinnatifida
Andryala pinnatifida
Andryala pinnatifida
Fotografovala Věra Svobodová, dne 25. 5. 2018 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Sierra de Anaga).