Syn.: Aneilema aequinoctiale var. minor C. B. Clarke, Aneilema ehrenbergii (Hassk.) C. B. Clarke, Aneilema tacazzeanum Hochst. ex A. Rich., Commelina ebracteata Ehrenb. ex Schweinf., Commelina paniculata Vahl, nom. illeg., Lamprodithyros ehrenbergii Hassk., Lamprodithyros tacazzeanus (Hochst. ex A. Rich.) Hassk.
Čeleď: Commelinaceae Lindl. – křížatkovité
Aneilema forsskalii
Rozšíření: Areál se rozkládá dílem ve východní Africe, druh byl dosud zjištěn ve východním Súdánu, Eritreji, Etiopii a Džibutsku, dílem na Arabském poloostrově na jihozápadě Saúdské Arábie, v Jemenu a jižním Ománu.
Ekologie: Roste v křovinaté savaně a kamenitých místech, v územích s relativně vyššími srážkami. Vystupuje do nadmořské výšky asi 1800 m.
Aneilema forsskalii
Popis: Jednoletá bylina; lodyhy jsou vystoupavé nebo přímé, 20–70 cm vysoké. Listy jsou střídavé, víceméně přisedlé, vejčité, až 15 cm dlouhé, na rubu odstále chlupaté. Květenství je 3–9 cm dlouhá řídká lata; listence jsou drobné, vzájemně oddálené o 5–8 mm; kališní lístky jsou 3, volné; korunní lístky jsou taktéž 3, volné, velmi světle fialové až téměř bílé, horní dvojice je větší než nepárový dolní; andreceum tvoří 3 tyčinky a 3 stamonodia; gyneceum srůstá ze 3 plodolistů. Plodem je lesklá, asi 5 mm dlouhá tobolka.
Poznámka: Rod Aneilema se od vzhledově velmi podobných křížatek (Commelina) liší absencí toulcovitého listenu pod květenstvím. Náleží do něj asi 85 pantropicky rozšířených druhů s těžištěm diverzity v Africe.
Aneilema forsskalii
Aneilema forsskaliiAneilema forsskalii
Aneilema forsskalii
Fotografováno dne 24. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Wádí Darbat).