ANEMONE BLANDA Schott et Kotschy – sasanka vábná / veternica pôvabná

Syn.: Anemone apennina subsp. blanda (Schott et Kotschy) Hayek, Anemonoides blanda (Schott et Kotschy) Holub
Česká jména: sasanka vábná (Dostál 1989)
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité

Anemone blanda

Rozšíření: Vyskytuje se na jihu Balkánského poloostrova, v Malé Asii, zasahuje i na Kavkaz a do Libanonu. U nás se často pěstuje v zahradách, kde se úspěšně rozrůstá a v příhodných podmínkách vytváří i velké skupiny rostlin, ve volné přírodě se však zplanělé exempláře objevují jen zřídka a přechodně.

Ekologie: Roste na skalnatých stanovištích, v křovinách a na lesních světlinách. Kvete od března do dubna.

Přírodní stanoviště - Řecko

Popis: Vytrvalá hlíznatá bylina, do 10 cm výšky, listy jsou dlouze řapíkaté, 3četné, lístky jsou 3sečné, úkrojky jsou kopinaté, lodyžní listeny jsou 3, 3sečné. Květy vyrůstají jednotlivě, jsou tmavě fialové, modré nebo bílé. Plodem je nažka.

Ohrožení a ochrana: Druh je uveden v seznamu chráněných rostlin Červené knihy Ruska.

Využití: Dekorativní rostlina, která brzy na jaře svým převážně modrým květem značně upoutává pozornost. Existuje i spousta odstínů od bílé přes růžovou, až po různé modré odstíny, na trhu je řada kultivarů. V kultuře dobře roste spíše v polostínu, na jaře má ráda vlhčí podmínky. V tuhých bezsněžných zimách může částečně vymrzat, proto se doporučuje zimní kryt z chvojí.

Anemone blanda
Anemone blandaAnemone blanda
Anemone blanda
Anemone blanda

Fotografováno dne 2. 4. 2004 (Lubomír Rak: rostliny pocházející z kultury – Praha) a na jaře 2004 (Pavel Sekerka: Řecko, Peloponnesos, Kilini a Klokos).