Syn.: Aiolon canadense Nieuwl. et Lunell, Anemone dichotoma var. canadensis (L.) MacMill., Anemonidium canadense (L.) Á. Löve et D. Löve, Nemorosa canadensis Nieuwl.
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité
Anemone canadensis
Rozšíření: Druh je široce rozšířen v Kanadě, kde se vyskytuje od východu Britské Kolumbie až po Newfoundland, a zasahuje do Spojených států, nejdále na jih do Illinois a Missouri v povodí Mississippi, izolované ostrůvky leží i na východním úpatí Skalistých hor od Jižní Dakoty po Nové Mexiko.
Ekologie: Roste na vlhkých travnatých místech, v křovinách a na lesních světlinách v širokém rozpětí nadmořských výšek 200–2800 m.
Anemone canadensis
Popis: Vytrvalá bylina s oddenkem, dorůstá výšky (15–)20–80 cm. Z báze vyrůstá 1–5 přízemních listů, které mají 8–30 cm dlouhý řapík a v obrysu okrouhlou, trojklanou až trojdílnou čepel o průměru 10–15(–20) cm; laloky jsou při bázi pilovité a pod vrcholem mnohdy i hluboce laločnaté, koncové segmenty jsou 1–3(–3,5) cm široké. Květy vyrůstají po 1(–3); na lodyze je přeslen 3 listenů, které tvarem připomínají přízemní listy; květní stopky jsou 7,5–11,5 cm dlouhé; okvětí tvoří (4–)5(–6) obvejčitých, (0,8–)1–2(–2,5) cm dlouhých bílých, lysých nebo chlupatých lístků; tyčinek je 80–100; plodolisty jsou volné, tvoří kulovitou až vejcovitou hlavičku. Nažky mají křídlaté, obvejcovité až elipsoidní, (2,5–)3–6 mm dlouhé tělo a přímý, 2–6 mm dlouhý, brvitý, nikoli péřitý zobánek.
Využití: Různé části této rostliny byly v minulosti využívány v lidovém léčitelství, např. pro zastavení krvácivosti z nosu a při onemocnění očí.
Anemone canadensis
Anemone canadensis
Anemone canadensis
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 18. 7. 2007 (Kanada, Alberta, Jasper NP, Medicine Lake); Karel Bergmann, dne 22. 9. 2013 (Kanada, Alberta, Calgary, Confluence Park).