Syn.: Anemone alba Goaty et Pons, Anemone albiflora Rouy et Foucaud, Anemone coccinea Jord., Anemone coronarioides Segond, Anemone cyanea Risso, Anemone eunrenia Sprenger, Anemone grassensis Goaty et Pons, Anemone kusnetzowii Woronow ex Grossh., Anemone mouansii Segond, Anemone nobilis Jord., Anemone oenanthe Ucria, Anemone praestabilis Jord., Anemone pusilla DC., Anemone regina Risso, Anemone rissoana Segond, Anemone rosea Segond, Anemone ventreana Segond, Anemone versicolor Jord., Pulsatilla coronaria Borkh.
Česká jména: sasanka proměnlivá (Presl 1846)
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité

Anemone coronaria

Rozšíření: Původní zřejmě ve východní polovině Středozemí; vlivem dlouhodobé kultivace dnes není jednoznačně možné stanovit přesnou hranici přirozeného areálu. Dnes je známa alespoň jako zplanělá z většiny zemí regionu. Skutečně hojná je na Blízkém východě, zejména v Izraeli, kde patří k nejtypičtějším rostlinám časného jara.

Ekologie: Na úhorech, loukách, pastvinách, v křovinách, vystupuje až do 900 m n. m. Často v jednom území převažuje jediný barevný odstín; není vyloučeno, že barevné odchylky jsou podmíněny vlivem ekologických poměrů na stanovišti.

Anemone coronaria

Popis: Vytrvalá bylina dorůstající výšky 20–35 cm, s černým hlízovitým oddenkem. Listy dvakrát trojčetné, přízemní dlouze řapíkaté s úkrojky posledního řádu čárkovitými, lodyžní listy v přeslenu přisedlé, srostlé a na okraji dřípené, tvoří jakýsi „zákrov“ květu. Květ jediný, 3,5–6,5 cm v průměru, složený z (5–)6–8 volných eliptických nebo obvejčitých okvětních lístků rozmanitých pastelových barev (v různých odstínech červené, růžové, fialové nebo bílé; v Izraeli je dnes z přírody známo více než 20 barevných odchylek); tyčinky ve velkém počtu v šroubovici, s fialovými nitkami; plodolisty volné, početné. Nažky jsou chlupaté.

Ohrožení a ochrana: Ve Francii je zákonem chráněným druhem.

Využití: Od dob antiky oblíbená okrasná rostlina; dnes existuje nepřeberné množství kultivarů, zčásti i se zmnoženými okvětními lístky.

Anemone coronariaAnemone coronaria
Anemone coronariaAnemone coronaria
Anemone coronaria
Anemone coronaria

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 23. a 27. 1. 2008 (Izrael, Galilea, hora Tabor a Tabgha).