ANEMONE FANNINII Harv. ex Hook. f. – sasanka / veternica

Syn.: Knowltonia fanninii (Harv. et Hook. f.) Christenh. et Byng
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité

Anemone fanninii

Rozšíření: Jihoafrický druh, vyskytuje se v horských oblastech na pomezí Lesotha a jihoafrických provincií KwaZulu-Natal, Eastern Cape a Free State, především v Dračích horách (Drakensberg Mountains).

Ekologie: Roste na vlhkých stanovištích podél horských vodních toků, na kamenitých svazích, v nadmořských výškách od 1150 až do 2100 m. Kvete od srpna do prosince.

Anemone fanninii

Popis: Vytrvalá bylina s podzemním oddenkem a lodyhou přímou, až 120 cm dlouhou, v květenství obvykle větvenou, chlupatou až plstnatou. Listy jsou přízemní, dlouze řapíkaté, čepele jsou v obrysu skoro okrouhlé, dosahují průměru 15–25(–35) cm, jsou 5–7laločné, po okraji zubaté, kožovité, chlupaté, v době květu jen částečně vyvinuté. Květy vyrůstají na konci lodyhy jednotlivě nebo častěji po 2–4, dosahují 8–10 cm v průměru, jsou vonné, okvětních lístků je 12–20, jsou úzce eliptické až eliptické, vnější jsou širší než vnitřní, 25–60 mm dlouhé, bělavé, často načervenale naběhlé. Plody jsou nažky.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam Jihoafrické republiky (2009) řadí tuto sasanku k potenciálně ohroženým druhům (NT).

Využití: Kořen rostliny je používán v jihoafrické tradiční medicíně.

Poznámka: V jižní Africe jsou tradičně rozlišovány tři druhy rodu Anemone a asi osm druhů příbuzného rodu Knowltonia. Rozdíl mezi těmito rody bývá spatřován především v plodu, rod Anemone má plod suchý, Knowltonia dužnatý. Částí literatury bývají oba rody spojovány do rodu Anemone.

Anemone fanninii
Anemone fanniniiAnemone fanninii
Anemone fanninii

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 21. 9. 2018 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal, Royal Natal National Park, soutěska řeky Tugela).