Syn.: Anemonastrum narcissiflorum (L.) Holub, Homalocarpus narcissiflorus (L.) Schur, Anemone umbellata Lam.
Česká jména: pohanina narcisokvětá (Presl 1819), sasanka arcisokvětá (Opiz 1852), sasanka narcisokvětá (Sloboda 1852), sasanka narcisokvětná (Čelakovský 1879), sasanka narcisokvětá (Polívka 1912), větrnice narcisokvětá (Dostál 1989), sasanka narcisokvětá (Kubát 2002)
Slovenská jména: veternica narcisokvetá (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité

Anemone narcissiflora

Rozšíření: Eurasie a Severní Amerika, velmi variabilní a taxonomicky poněkud kontroverzní druh – nominátní poddruh Anemone narcissiflora subsp. narcissiflora se vyskytuje v horách jižní a střední Evropy, subsp. fasciculata je uváděna z Kavkazu, subsp. protracta ze Střední Asie a Číny, subsp. crinita ze Sibiře a Číny, subsp. nipponica z Japonska, subsp. villosissima ze Sibiře a Aljašky, subsp. alaskana a subsp. zephyra ze Severní Ameriky. U nás se tedy vyskytuje jen nominátní poddruh, který je původní pouze v Krkonoších, na Králickém Sněžníku a v Hrubém Jeseníku.

Ekologie: Roste na subalpínských loukách a na lavinových drahách, většinou na slabě kyselých půdách, ale v Číně se objevuje například i v porostech bambusu, v křovinách, na Sibiři zase v tundře, stoupá až do nadmořské výšky okolo 4000 m. Kvete od května do července.

Anemone narcissiflora

Popis: Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem. Lodyha je přímá, 10–50 cm vysoká, chlupatá. Listy po 4–15, s huňatými řapíky, čepel je v obrysu okrouhlá, 3–12 cm v průměru, 3–5sečná až 3–5četná, lístky jsou přisedlé nebo krátce řapíčkaté, na líci olysalé, na rubu na žilkách chlupaté. Květy vyrůstají po 3–8 v okolíku obklopeném listeny, jsou dlouze stopkaté, dosahují průměru 2–3(–4) cm, okvětních lístků je 5–6(–8), jsou eliptické až obvejčité, bílé nebo i narůžovělé. Plody jsou lysé křídlaté nažky s krátkým zobánkem, 6–9 mm dlouhé.

Využití: Rostlina je velmi dekorativní, proto bývá vzácně pěstována i v zahradách, v nižších polohách však ztrácí svůj přirozený vzhled.

Ohrožení a ochrana: Sasanka narcisokvětá je z hlediska ohrožení hodnocena jako kriticky ohrožený druh české květeny (C1t), podle zákona je chráněna v kategorii silně ohrožených druhů (§2). Zákon ji chrání i v Itálii, Švýcarsku, Německu, Polsku a Rakousku.

Anemone narcissifloraAnemone narcissiflora
Anemone narcissiflora
Anemone narcissifloraAnemone narcissiflora

Fotografováno dne 14. 6. 2004 (Slovensko, Malá Fatra).