Syn.: Anemonoides nemorosa (L.) Holub, Anemonanthea nemorosa (L.) S. F. Gray, Anemanthus nemorosus (L.) Fourr., Anemone alba Gilib., Anemone nemorosa subsp. europaea Ulbrich
Česká jména: pohanina hajní (Presl 1819), sasanka hájní, pohanina bílá, růžička hájní (Presl 1846), sasanka hajní (Opiz 1852, Sloboda 1852, Čelakovský 1879, Polívka 1912, Dostál 1950, Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: pohanina hájní (Reuss 1853), sasanka hájna (Dostál 1950), veternica hájna (Marhold et Hindák 1999)
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité

Anemone nemorosa

Rozšíření: Evropa (kromě nejjižnějších oblastí), východně zasahuje až po střední Povolží, u nás hojný druh.

Ekologie: Roste v listnatých a smíšených lesích, na vlhčích loukách a pastvinách, hojně od nížin až do podhůří, roztroušeně i v horách.

Popis: Vytrvalá bylina s rovným plazivým oddenkem, 10–15 cm vysoká, s jedním přízemním listem, nad polovinou lodyhy s trojčetným přeslenem členitých listenů a bílými miskovitými květy, které mají 2–3(–4) cm v průměru. Její plný rozvoj probíhá na jaře před olistěním stromů, kvete od března do května. Druh je poměrně variabilní, rozdíly se projevují ve tvaru a členění listů i listenů, v počtu okvětních lístků i v jejich zbarvení.

Využití: Rostlina je jedovatá, v minulosti se používala v léčitelství, především jako přísada do koupelí.
V kultuře se objevují mnohé kultivary, ale i neobvyklé přírodní formy tohoto druhu (na našich označených fotografiích Pavla Sekerky níže).

Poznámka: Na sasance hajní parazituje drobná houba hlízenka sasanková (Dumontinia tuberosa). Exempláře napadené touto houbou obvykle nekvetou.

Anemone nemorosaAnemone nemorosa
Anemone nemorosaAnemone nemorosa
Anemone nemorosa
Anemone nemorosa
Anemone nemorosa

Fotografovali Ladislav Hoskovec, ve dnech 20. 4. a 27. 4. 2003 (Česko, Morava, Hranický kras a Brno-Kohoutovice); Pavel Sekerka, jaro 2005 a 2006 (Česko, Botanická zahrada hlavního města Prahy).