Syn.: Anemone nemorosa subsp. trifolia (L.) Ces., Anemonoides trifolia (L.) Holub
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité
Anemone trifolia
Rozšíření: Roste v evropských horách. Na Pyrenejském poloostrově je znám ze severní části Portugalska a hor severního Španělska, dále z Pyrenejí. Dále roste v Alpách od Francie až po Slovinsko a Rakousko, okrajově i v západním pohraničí Maďarska a v severním Chorvatsku; v Apeninách na jih proniká až do Kampánie. Starý údaj ze středního Slovenska je mylný.
Ekologie: Součást podrostu horských bukových, jedlových a smrkových lesů.
Anemone trifolia
Popis: Vytrvalá bylina s horizontálně rostoucím oddenkem. Listy jsou dlouze řapíkaté, trojčetné; přízemní mají řapík 10–30 cm dlouhý; lodyžní listy mají řapíky dlouhé 1–3 cm, každý list je téměř k hlavní žilce rozdělený na 3 kopinaté, 5–6 cm dlouhé a 1–1,5 cm široké úkrojky, na okraji pravidelně zubaté a na vrcholu zašpičatělé nebo špičaté. Květ je jediný, dlouze stopkatý, má asi 2,5 cm v průměru; korunních lístků bývá 5–12 (nejčastěji 6), jsou volné, eliptické, 6–10 mm dlouhé, bílé; tyčinky mají bílé prašníky; gyneceum tvoří větší počet volných plodolistů. Plodem je souplodí krátce štětinatých nažek.
Záměny: Druh se dost podobá sasance hajní (Anemone nemorosa), od níž se liší pravidelně drobně zubatými listy (sasanka hajní má listy zubaté nepravidelně) a bílými prašníky (sasanka hajní má prašníky žluté).
Ohrožení a ochrana: V Maďarsku a Francii je zákonem chráněným druhem.
Anemone trifolia
Anemone trifolia
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 31. 5. 2008 (Itálie, Trentino-Alto Adige, Tiarno di Sopra).