ANETHUM GRAVEOLENS L. – kopr vonný / kôpor voňavý

Syn.: Ferula graveolens (L.) Sprengel, Peucedanum graveolens (L.) Benth.
Čeleď: Apiaceae – miříkovité

Anethum graveolens

Rozšíření: Kopr vonný byl popsán z Pyrenejského poloostrova, pochází pravděpodobně ze Středozemí nebo jižní Asie. V současné době je pěstován v mírných a subtropických pásech celého světa, kde také příležitostně zplaňuje. V kultuře se objevuje od starověku, u nás (na základě archeologických nálezů) patrně od raného středověku.

Ekologie: Většinou pěstované nebo zplanělé rostliny. Kvete v červenci a v srpnu.

Anethum graveolens

Anethum graveolens

Popis: Lodyha 60–100 cm vysoká, jemně rýhovaná a světle proužkovaná. Listy 2–4 x peřenosečné, s niťovitými úkrojky posledního řádu. Čepel přízemních a dolních lodyžních listů v obrysu trojúhelníkovitá, 12 cm dlouhá a 10 cm široká. Řapík je oblý a cca 5–7 cm dlouhý. Čepel středních a horních lodyžních listů je v obrysu široce vejčitá, až 20 cm dlouhá a 20 cm široká. Okolíky nejčastěji z 15–35 okolíčků, které jsou 20–30květé. Korunní lístky jsou úzce eliptické a dovnitř ohrnuté. Žlutohnědá až červenohnědá merikarpia jsou 3–5 mm dlouhé.

Využití: Jedná se o běžně známou a s oblibou pěstovanou rostlinu, jejíž čerstvá nebo různě konzervovaná nať se používá jako přísada do pokrmů a nálevů. Využití našel i v lidovém léčitelství. Čaj ze sušených listů a plodů se používá ke zlepšení trávení a chuti k jídlu. Z plodů kopru se také získává silice k potravinářským účelům.

Anethum graveolens

Fotografováno v červenci 2008 (Česko, Liptál, rostliny pocházejí z kultury).