Syn.: Caucalis lucida (L.) Lag., Coelopleurum lucidum (L.) Fernald
Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité
Angelica lucida
Rozšíření: Roste v Severní Americe v Kanadě a ve Spojených státech, a to jak na pacifické, tak na atlantické straně. Na západě se vyskytuje od Aljašky a kanadského Severozápadního teritoria až po Kalifornii, na východě od Ontaria a Labradoru po Virginii. Otázkou je výskyt na asijské straně Beringovy úžiny.
Ekologie: Stanovištěm jsou vlhké louky, břehy vodních toků, pláže a skalky podél moře, dobře snáší zasolení; ve vnitrozemí je řidší. Vystupuje do nadmořských výšek 750 m.
Angelica lucida
Popis: Statná vytrvalá bylina se silným vertikálním oddenkem; lodyha jediná, lysá, dorůstá výšky 0,5–1,4 m. Listy jsou velké, 2–3krát trojčetné, lístky posledního řádu jsou vejčité až trojúhelníkovité, 2–7 cm dlouhé, lesklé, nepravidelně zubaté; řapík je zploštělý, na bázi přecházející v nápadnou nafouklou pochvu. Květenství je složený okolík, tvořený 20–45 okolíčky; obal chybí; květy jsou drobné; koruna je bílá; andreceum tvoří 5 tyčinek; semeník je spodní. Dvounažky jsou poněkud zploštělé, eliptické, 4–9 mm dlouhé, lysé, žebra korkovitě ztloustlá, tence křídlatá.
Ohrožení a ochrana: Ve státech Connecticut a New York je zařazen mezi ohrožené druhy (endangered), ve státě Rhode Island má statut „threatened“.
Poznámka: Druh byl popsán z kanadského východu; podle některých badatelů se východní a západní americké populace od sebe liší a rostliny z pacifického pobřeží jsou bližší východoasijskému druhu Angelica gmelinii. Podrobné srovnání ale dnes ještě není k dispozici.
Angelica lucidaAngelica lucida
Angelica lucida
Angelica lucida
Angelica lucida
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 9. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie: Vancouver Island, Pacifik Rim National Park, Ucluelet).