ANGIOPTERIS EVECTA (G. Forst.) Hoffm. – slejemka vyvýšená

Syn.: Polypodium evectum G. Forst.
Česká jména: slejemka vyvýšená (Presl 1846)
Čeleď: Marattiaceae Bercht. et J. Presl – děrňovité

Angiopteris evecta

Rozšíření: Přirozený areál je zřejmě omezen jen na Novou Guineu, severní Austrálii a na více ostrovních skupin Oceánie. Popsán byl z Tahiti. Do dalších území byl zavlečen, např. na Havajské ostrovy, do Panamy, na Jamajku a do Indonésie; místy má nebezpečně invazní charakter. Naproti tomu v původním areálu agresivní není a vyskytuje se spíše v nepočetných populacích.

Ekologie: Roste na vlhkých místech v deštných tropických lesích v údolích, velmi často na strmých zastíněných svazích nebo v okolí vodních toků, na místech s vysokou vzdušnou vlhkostí.

Angiopteris evecta

Popis: Mohutná kapradina s krátkým oddenkem. Listy jsou 2–5 m dlouhé, s hladkým řapíkem, čepel je dvakrát zpeřená; úkrojky prvního řádu jsou 65–70 cm dlouhé, s 15–30 páry úkrojků druhého řádu, které jsou 7–20 cm dlouhé a 0,9–3,5 cm široké, na okraji vroubkované až pilovité, na vrcholu zašpičatělé nebo s protaženou ocasatou špičkou; kupky výtrusnic lemují okraj listu, tvoří je 8–10 přisedlých sporangií, která se otvírají štěrbinou lemovanou ztlustlými buňkami.

Poznámka: V nedávné době byl druh Angiopteris evecta podroben bádání, které přineslo poznatek, že jeho areál je podstatně menší než se předpokládalo. Rostliny z Tchaj-wanu, Filipín, Indonésie i z ostrovů v Indickém oceánu jsou dnes pokládány za samostatné druhy.

Angiopteris evecta
Angiopteris evecta
Angiopteris evecta

Fotografováno dne 23. 1. 2018 (Palau, Babeldaob, Ngardmau, u vodopádu Taki).