Syn.: Aerobion striatum (Thouars) Spreng., Angorchis striata (Thouars) Kuntze, Angraecum distichophyllum (Finet) A. Rich. ex Schltr., Gastrochilus striatus (Thouars) Kuntze, Gastrochilus strictus (Thouars) Kuntze, Macroplectrum distichophyllum Finet, Monixus striatus (Thouars) Finet, Mystacidium striatum (Thouars) Cordem., Saccolabium striatum (Thouars) Lindl.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Angraecum striatum
Rozšíření: Endemit ostrova Réunion. Do rodu Angraecum se nyní řadí asi 220 druhů, převážná většina z nich roste na Madagaskaru (asi 125), dále se vyskytují na Komorách, Maskarénách a na africkém kontinentě; pouze jediný druh je znám ze Srí Lanky, 3 další druhy rostou ve východní Asii od Filipín po Japonsko.
Ekologie: Provází vegetaci velmi vlhkých deštných lesů na návětrné straně ostrova, v nadmořské výšce 1000–2200 m. Květy nevoní, avšak přinášejí nektar. Jako opylovač byl zjištěn drobný pěvec Zosterops borbonicus; významnou adaptací na opylení ptáky je rovněž krátká ostruha, v rodu Angraecum jinak neobvyklá.
Angraecum striatum
Popis: Epifytická bylina, dorůstá výšky až 70 cm. Listy jsou dvouřadé, žlábkovité, s výraznou souběžnou žilnatinou. Na rostlině se tvoří 1–6 úžlabních hroznů, každý se může skládat z 5–9 květů, které dosahují průměru 1,5–2,2 cm; listeny v květenství jsou velmi drobné; okvětní lístky jsou bílé, s výjimkou dolního pysku nevýrazně odlišené, dolní pysk je celistvý, žlábkovitý, na bázi zelenavý nebo žlutavý, prodloužený do krátké vakovité ostruhy; na sloupku se tvoří 2 pollinia; semeník je spodní. Plody jsou tobolky.
Ohrnožení a ochrana: Druh je chráněn úmluvou o obchodu s přírodninami (CITES).
Angraecum striatum
Angraecum striatumAngraecum striatum
Angraecum striatumAngraecum striatum
Angraecum striatum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 15. 9. 2009 (Réunion, Forêt de Bébour).