ANGRAECUM VIGUIERI Schltr. – větrobýl Viguierův

Syn.: Rudolfangraecum viguieri (Schltr.) Szlach., Mytnik et Grochocka
Česká jména: větrobýl (Presl 1846)
Čeleď: Orchidaceae – vstavačovité

Angraecum viguieri

Rozšíření: Endemit severovýchodního Madagaskaru, vyskytuje se v provinciích Antsiranana, Fianarantsoa a Toamasina.

Ekologie: Roste epifyticky v tropických horských stálezelených lesích, v nadmořských výškách od 900 do 1100 m. Kvete od října do listopadu.

Angraecum viguieri

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou zhruba 25–30 cm dlouhou. Listy vyrůstají ve dvou řadách, jsou střídavé, řemenovité, 6–14 cm dlouhé a 0,8–1,2 cm široké, kožovité. Květy jsou poměrně velké, jednotlivé, dlouze stopkaté, žlutozelené až oranžovohnědé s bílým pyskem, vonné, vnější i vnitřní okvětní lístky jsou 5,5–6 cm dlouhé, úzce kopinaté, pysk je obvejčitý, celokrajný, na vrcholu dlouze špičatý, asi 5,5 cm dlouhý a 3,5 cm široký, ostruha je válcovitá, až 10 cm dlouhá, zahnutá. Zřejmě právě tento druh je v rodu barevně nejvýraznější – další druhy jsou povětšinou bílé nebo nažloutlé – byť jsou jeho barvy ve své intenzitě poměrně proměnlivé. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Stejně jako všechny další orchideje je i tento druh chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES.

Využití: Tato exoticky vyhlížející rostlina se s oblibou pěstuje v kultuře, je však údajně dosti citlivá na narušení kořenového systému.

Poznámka: Rod Angraecum je velmi početný a morfologicky dosti pestrý, zahrnuje na 220 většinou epifytických, vzácněji i litofytických druhů. V rámci rodu se podle hlavních morfologických znaků rozlišuje 15 sekcí, zde představovaný druh je řazen k sekci Humblotiangraecum.
René Viguier (1880–1931), na nějž odkazuje druhové jméno této rostliny, byl francouzský botanik.

Angraecum viguieri
Angraecum viguieri
Angraecum viguieri
Angraecum viguieri
Angraecum viguieri

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 22. 10. 2016 (Madagaskar, Réserve spéciale d’Analamazaotra a Parc national d’Andasibe-Mantadia).