ANISODUS LURIDUS Link

Syn.: Anisodus anomalus (Link et Otto) V. S. Kumar, Anisodus fischerianus Pascher, Anisodus luridus var. fischerianus (Pascher) C. Y. Wu et C. Chen, Anisodus mairei (H. Lév.) C. Y. Wu et C. Chen, Hyoscyamus luridus E. H. L. Krause, Nicandra anomala Link et Otto, Physalis stramonifolia Wall., Scopolia anomala (Link et Otto) Airy Shaw, Scopolia lurida (Link) Dunal, Scopolia mairei H. Lév., Scopolia stramonifolia (Wall.) Shrestha, Scopolina stramonifolia (Wall.) Kuntze, Whitleya stramonifolia (Wall.) Sweet
Čeleď: Solanaceae Juss. – lilkovité

Anisodus luridus

Rozšíření: Druh horských oblastí jižní a jihovýchodní Asie, jehož areál se táhne himálajským obloukem od Kašmíru a Nepálu přes Bhútán, severovýchodní Indii a jižní Tibet až po jihočínské provincie S’-čchuan a Jün-nan.

Ekologie: Roste na travnatých horských svazích a na březích říčních toků, rovněž na stanovištích dotčených lidskou činností, v nadmořských výškách zhruba od 2700 až do 4300 m. Kvete od května do srpna.

Anisodus luridus

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, až 120 cm dlouhou, větvenou, plstnatou. Listy jsou střídavé, vyrůstají jednotlivě nebo v párech, jejich řapík je 2–4 cm dlouhý, čepel eliptická až vejčitá, 7–15(–22) cm dlouhá a 4–8,5(–11) cm široká, na bázi klínovitá, celokrajná nebo chobotnatě zvlněná, na vrcholu špičatá, podél žilek chlupatá, především pak chlupatá na rubu listu. Květy vyrůstají jednotlivě z úžlabí listů, jsou stopkaté, nicí; kalich je zvonkovitý, až 35 mm dlouhý, žebernatý, při bázi srstnatý, jeho cípy jsou krátké, někdy nestejné; koruna je zvonkovitá, 5cípá, bledě žlutozelená, asi 35 mm dlouhá, její cípy jsou nachově naběhlé, tupé až zaokrouhlené; tyčinky jsou kratší než koruna, jejich nitky jsou chlupaté, prašníky jsou až 5 mm dlouhé. Plodem je tobolka, která je uzavřena ve vytrvávajícím zvětšeném kalichu.

Využití: Rostlina je jedovatá, sušené listy se však údajně v Himálaji používají jako krmivo pro jaky. Její kořeny a semena se v asijské tradiční medicíně užívají pro zmírňování bolesti a křečí.

Poznámka: Rod Anisodus v současnosti zahrnuje čtyři druhy (POWO 2019), všechny se vyskytují v centrální Číně, některé zasahují i do himálajské oblasti.

Anisodus luridusAnisodus luridus
Anisodus luridus
Anisodus luridus

Fotografováno dne 30. 6. 2019 (Česko, Průhonice, Botanická zahrada a genofondové sbírky Chotobuz).